Треба ли Миркуловски да се врати во националниот тим?

Миркуловски кој до сега ги бранеше боите на бундеслигашот Вецлар е секако ракометар со големо искуство, настапувајќи на континенталните собири.

Селекторот на репрезентацијата, Данило Брестовац му даде шанса на младиот Марио Танкоски кој севкупно имаше само два гола во квалификацискиот циклус.

Фото: РФМ

Филип Кузмановски и Филип Талески комбинираат на позициите лев и среден бек. Новиот член на Магдебург како организатор на играта вкупно имаше девет погодоци во овие квалификации, а 20 повеќе Талески кој воглавно го гледаме како лев бек.

Средниот бек Горан Крстевски кој секако претставува уште една голема ракометна надеж, беше во составот само за дуелот со Грција во Струмица, без погодок. Немања Прибак играше само во првите два меча со четири голови против Турците и Грците. Секако не ги забораваме имињата како Филип Чурлевски, Ласко Андоновски, Мартин Манасков, Марко Мишевски кои како „резерви“ ја чекаат својата шанса.

Прочитајте и...  Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)
фото: РФМ

И тука некаде завршува приказната околу позицијата организатор на игра ако ги земеме само завршените квалификации. Погодоците доаѓаа најмногу од десниот бек Лазаров кој беше трет стрелец (43 голови) севкупно во евро квалификациите, делумно од крилата и пивотите.

Миркуловски е еден од играчите заедно со Кирил Лазаров (39), на залез на кариерата, плејмејкерот е четири години помлад од нашиот капитен.

Се поставува прашањето дали популарниот „Жути“ заслужува уште една шанса да го покаже својот квалитет, во овој случај ЕП 2020 во Виена каде што ќе ги играме мечевите од групната прелиминарна фаза.

Човекот кој исто така имаше придонес во освојувањето на историското петто место на ЕП 2012, со големи мечеви во ЛШ со Металург, а еве веќе четири години стекнува и бундеслигашко искуство.

Прочитајте и...  Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Украинците се едни од ривалите на следниот континентален собир, нивниот селектор Сергеј Бебешко напомена дека играта на Македонија многу ќе зависи од Кире Лазаров, Миркуловски кој пак да напоменеме не беше повикан за ниту еден од квалификациските мечеви, па затоа и можеби на виделина беа несигурната игра, неубедливоста, иако пред себе имавме ривали како Грција, Турција.

Прочитај повеќе

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат

Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со – велосипед (ВИДЕО)

Слободен печат