Tag : чешка

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Томан: Цврсто верувам дека до крајот на годината ќе се најде решение за почеток на преговорите со ЕУ

Марина Дамческа
Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе ја има улогата на регионален лидер за европската интеграција, е оптимистичката порака што стигнува од амбасадорот на Република...
Вести Свет

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Слободен печат
Европската унија и обезбеди на Чешка 150 респиратори за помош во борбата против вториот бран на Ковид-19. Респираторите се од заедничките резерви на ЕУ (30),...
Вести Свет

Борба против ковид-19: НАТО и ЕУ ќе испратат 300 медицински лица на помош на Чешка

Слободен печат
Чешката Влада одобри план за 300 здравствени лица од земјите на НАТО и Европската Унија (ЕУ) да допатуваат во земјата и да и помогнат во...
Вести Свет

Во повеќе европски земји регистрирани рекордни бројки на новозаразени луѓе

Илинка Иљоска
Во повеќе европски држави  регистрирани се рекордни бројки на новозаразени со Ковид-19, додека во Франција и во Шпанија бројот на инфицирани се искачи над еден...
Вести Свет Слајдер

Чешка со нов црн рекорд: Речиси 15.000 новозаразени, од денеска нови мерки стапуваат на сила

Слободен печат
Во Чешка во изминатите 24 часа регистрирани се рекордни 14.968 луѓе инфицирани со новиот коронавирус. Во истиот период 69 луѓе починале од последици од ковид-19....
Вести Свет

Образложение на чешкиот премиер Бабиш за новите ограничувања: Извинете, но здравствениот систем може да пропадне меѓу 7 и 11 ноември

Слободен печат
Нови ограничувања во борбата против коронавирус соопшти чешката Влада, вклучително и ограничувањата на слободното движење, откако серијата претходни рестриктивни мерки не успеаја да го забават...
Вести Свет

Чешкиот министер за внатрешни работи позитивен на коронавирусот

Илинка Иљоска
Чешкиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Јан Хамчек потврди дека е позитивен на коронавирусот. Чешка до пред извесно време беше лидер во спроведувањето на...
Вести Свет

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Илинка Иљоска
Во Чешка, 11.984 нови случаи на коронавирус се потврдени во последните 24 часа, што е повторно највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. За еден...
Вести Свет

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Чешката влада денеска одлучи дека ќе биде задолжително носењето маски на отворено во некои ситуации, бидејќи бројот на заразени лица во таа земја драматично расте....
Вести Свет

Министерка го нарече дебил чешкиот премиер Бабиш (ВИДЕО)

Слободен печат
Чешката министерка за труд и социјална политика, Јана Малачова, мислејќи дека микрофонот е исклучен за време на интервју за една телевизиja, го нарече дебил премиерот...