-2.4 C
Скопје

Tag : виена

Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Драгана Мирковиќ наполни 53 години: Луксузна торта, прослава со најблиските и само една желба!

Слободен печат
Фолк ѕвездата Драгана Мирковиќ вчера, 18 јануари, го прослави својот 53-от роденден и посака да и се исполни само една посебна желба. Драгана го прослави...
Вести Свет Слајдер

АПА: Мутираниот коронавирус можно е да е присутен во виенската канализација

И.И.
Новата варијатна на коронавирусот, првпат детектирана во Велика Британија, можно е да е присутна во канализацијата на Виена, соопшти австриската новинска агенција АПА. Агенцијата посочува...
Вести Свет

Хаос во Виена: Специјалци застрелаа пензионерка, нападнала медицинска сестра

И.И.
Припадници на специјалната единица на австриската полиција ВЕГА, денес во Виена, застрелаа и ранија една постара жена, која ја нападна нејзината негувателка. Полициска патрола била...
Вести Свет

Мутираната варијанта на коронавирусот откриена и во Австрија

И.И.
Мутираната варијанта на новиот коронавирус, која првпат беше откриена во Велика Британија, пронајдена е и во Австрија, соопшти денеска австрискиот министер за здравство Рудолф Аншобер....
Вести Ви Препорачуваме Свет

Првиот извештај на истражната комисија во Виена: Страшни грешки на службата претходеа на терористичкиот напад

И.И.
Службите за заштита на уставноста и борбата против тероризмот направија страшни грешки во врска со терористот Кујтим Фејзулаи, кој на 2 ноември уби четири лица...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Австрија почна масовно тестирање за ковид-19 за да се избегне ново затворање

Слободен печат
Австрија почна доброволно масовно тестирање на жителите на коронавирус во надеж дека така ќе спречи ново, долго и тешко затворање на земјата. Тестирањето со брзи...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Анализа: Регрутирањето на исламски терористи е во европските градови, а не на Балканот

Слободен печат
Швајцарскиот весник Ное Цурихер Цајтунг (Neue Zürcher Zeitung – NZZ) објави анализа во која констатира дека всушност Балканот не е погодно тло за регрутација на исламски терористи,...
Вести Свет

Истрага на безбедносните служби: Фејзулаи бил дел од меѓународна исламистичка мрежа

Слободен печат
Истрагата за терористичкиот напад од 2 ноември во центарот на Виена се повеќе укажува на тоа дека терористот Кујтим Фејзулај бил дел од меѓународна исламистичка...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нови моменти за масакрот во Виена: Кујтим добил СМС порака која го забрзала крвавиот пир

Слободен печат
Австриецот со македонско потекло Кујтим Фејзулаи на втори ноември изврши терористички напад во Виена при што загинаа четири лица. Истрагата откри дека нападот бил планиран,...
Вести Свет Слајдер

Од вторник Австрија под целосна блокада, затворени ќе бидат и училиштата

Слободен печат
Австрија воведува национална блокада од вторник во обид да ја преземе контролата врз зголемувањето на инфекциите со новиот коронавирус. Тоа го потврди австрискиот канцелар Себастијан...