Том Брејди и официјално ја заврши богатата кариера

Том Брејди имаше седум титули во 22 НФЛ сезони/Фото: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Уште пред два дена беше објавено дека иконата на американскиот и светскиот спорт, квотербекот на Тампа Беј, Том Брејди одлучи да ја заврши кариерата.

Тоа денеска преку социјалните мрежи го потврди освојувачот на седум титули во 22 НФЛ сезони.

– Тешко ми е да го напишам ова, но еве: нема да играм повеќе. Ја сакам мојата кариера во НФЛ, сепак, сега е време да се фокусирам на нешто друго, да посветам време и енергија на други работи кои бараат мое внимание.

Мојата играчка кариера беше толку возбудливо искуство полно со подеми и падови, многу подобро отколку што можев да замислам. Кога сте во неа секој ден, навистина не сакате да размислувате за крајот, додека седам овде и размислувам. Се сеќавам на сите големи играчи и тренери со кои имав можност да играм и против кои имав можност да играм. Се чувствувам како најсреќниот човек на светот – напиша Брејди.

Трипати беше прогласен за играч на сезоната, петпати МВП на Супербол, а двапати најдобар офанзивен играч.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tom Brady (@tombrady)

Видео на денот