Стојановски и во вториот настап оствари рекорд на Медитеранските игри во Оран

Македонскиот пливач Андреј Стојановски и член на ПК „Нептун“/Фото: facebook/PK Neptun Skopje

Андреј Стојановски денеска на Медитеранските игри во Оран го запиша и вториот настап во кој исто така запиша нов рекорд.

Македонскиот пливач имаше апсолутен рекорд во дисциплината 50 метри грбно со време од 27,71 секунди.

Тоа е уште една потврда за врвната форма на членот на пливачкиот клуб „Нептун“ кој потсетување запиша и нов младински рекорд во својот прв настап на МИ во дисциплината 200 метри градно.

На трката на 50 метри грбно во рамките од групата „2“ Стојановски го освои последното шесто место.

Првопласираните четворица се квалификуваа во следната фаза: Симоне Стефант (Италија – 25,17), Георгиос Спанудакис (Грција – 25,20), Мануел Бакаризо Мартос (Шпанија – 25,41) и Дорук Текин (Турција – 25,75). Сите резултати можете да ги погледнете ТУКА

Видео на денот