Сипувањето млеко во кафе може да има здравствени придобивки за кои не сме знаеле

Кафе
Фото: Pexels

Не е тајна дека кафето им носи радост на луѓето ширум светот. Ја загрева душата, обезбедува зајакнување на фокусот и ги зближува луѓето, а да не зборуваме за тоа дека има убава арома и небесен вкус, пишува „Сајенс алерт“ (Science alert).

Науката покажа дека само мирисот на кафе може да направи да се чувствуваме будни, а за среќа на љубителите на кафе, има и здравствени придобивки. Кафето е извор на антиоксиданти кои се борат против воспаленија и неговото пиење пред вежбање има придобивки за согорување на мастите.

Сега една нова студија сугерира дека додавањето малку млеко што содржи протеини може да ги зголеми здравствените придобивки од вашата шолја кафе.

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген, Данска, испитувале како антиоксидантите наречени полифеноли комуницираат со аминокиселините, градењето блокови на протеините, и откриле дека нивното комбинирање има двојно поголем ефект во борбата против клеточното воспаление отколку само полифенолите.

Полифенолите може да се најдат во многу намирници, вклучувајќи ги кафето и чајот, овошјето и зеленчукот, црвеното вино и пивото. Како и другите антиоксиданти, минатите студии сугерираат дека некои полифеноли можат да ја спречат и забават оксидацијата на здравите хемикалии и да го заштитат нашето тело од болести.

Се смета дека тие го прават тоа делумно преку контролирање на воспалението, комплексен имунолошки одговор кој вклучува клетки наречени макрофаги кои ослободуваат неколку воспалителни медијатори. Воспалението помага да се заштити од инфекција, но ако не се контролира правилно, може да доведе до болести како дијабетес тип 2, Алцхајмерова болест и Паркинсонова болест.

Кофеинската киселина (CA) и хлорогенската киселина (CGA) се полифеноли за кои е добро познато дека имаат антиоксидантни и противвоспалителни ефекти, но авторите сакале да откријат дали реакциите што овие полифеноли ги имаат со други хемикалии можат дополнително да влијаат на имунолошката регулација.

Адуктите се производи кои се создаваат кога се спојуваат два или повеќе молекули. Во овој случај, аминокиселината цистеин (Cys) – која се наоѓа во млечните производи – била комбинирана со полифенолите CA и CGA – кои се наоѓаат во кафето – за да се направат адуктите CA-Cys и CGA-Cys.

За да го поддржат ова истражување, авторите успешно покажаа во друга нова студија дека полифенолите се врзуваат за протеините во напивката од кафе со млеко.

„Нашиот резултат покажува дека реакцијата помеѓу полифенолите и протеините се случува и во некои од пијалаците од кафе со млеко што ги проучувавме. Всушност, реакцијата се случува толку брзо што беше тешко да се избегне во која било храна што ја проучувавме досега“, вели научникот за храна и коавтор на двете студии, Маријана Нисен Лунд.

„Интересно е што сега го забележавме антиинфламаторниот ефект во експериментите со клетките. И очигледно, ова само нѐ натера да ги разбереме овие здравствени ефекти подетално. Значи, следниот чекор ќе биде да ги проучуваме ефектите на животните“, вели имунологот и постар автор Ендрју Вилијамс.

Потребни се дополнителни истражувања за да се открие зошто и што значат овие резултати практично за здравјето на луѓето. Оваа студија само испитувала како еден тип на имунолошки медијатори реагира на хемикалии слични на кафе во лабораториски услови.

„Нашите резултати може да се користат како важна референца во примената на адукти формирани од фенолни соединенија и аминокиселини во идна функционална храна или медицински производи кои имаат за цел да ги модулираат метаболните, невролошките или болестите поврзани со имунолошкиот систем“, заклучуваат истражувачите во нивниот труд.

Истражувањето е објавено во „Весник за земјоделска и прехранбена хемија“ (Journal of Agricultural and Food Chemistry).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот