Tag : млеко

Магазин Магазин слајдер Храна

Љубител сте на јагодите? Направете одличен милкшејк кој ќе ве разладува цело лето!

Слободен печат
Покрај тоа што јагодите се одлични за човековото здравје, овој неодолив милкшејк ќе ви донесе уживање и освежување во пеколните денови кои претстојат, па токму...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Васко Спасоски
Пејачот Дино Мерлин ретко кога во јавноста ја покажува својат сопруга Амела со која има две деца, а нивната љубовна приказна е навистина интересна. Како...
Вести Економија

Платежната агенција ќе ги поднесува барањата за субвенции за млекарите

Слободен печат
МЗШВ соопшти дека со цел олеснување на поднесувањето на барање за субвенции за сточарите за млеко оваа обврска ќе ја преземе Платежната агенција. Ваквото олеснување...
Вести Економија

Илјадници тони храна и млеко во САД завршуваат во депонии поради коронакризата

Слободен печат
Коронакризата во САД предизвика и криза во земјоделието, производителите на храна, како житарици, месо, млеко и млечни производи се соочуваат со огромни тешкотии во пласманот...
Магазин Магазин слајдер Храна

Подзаборавен народен лек: Направете си карамелизиран шеќер со маргарин и млеко

Слободен печат
Карамелизираниот шеќер на кој ќе му додадете малку маргарин и млеко е напиток од нашето детство, со кој се лекуваа сите деца кога родителите ќе...
Вести Економија

Нормализиран откупот на млеко во Дебар

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска соопшти дека од вчера откупот на млекото во Дебар е нормализиран. Дневно се собираат и откупуваат...
Вести Економија

Исплатени субвенциите за произведено и предадено млеко

Слободен печат
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој соопшти дека на сметките на 5.698 лица исплати 98.042.614,00 денари за произведено и предадено кравјо, овчо...
Вести Економија

Бимилк годината ја заврши како лидер во млекопроизводствената индустрија

Слободен печат
Млекара АД Битола, како една од водечките компании на домашниот пазар, во 2019 година бележи позитивни резултати во продажбата на неколку категории свои производи и...
Вести Економија

Исплатени 222 милиона денари за трета фаза произведено и предадено млеко

Слободен печат
Платежната агенција во еден ден, без селекција на сметките на 7.877 фармери кои исполнуваат услови за добивање финансиска поддршка, исплати 222 милиона денари за субвенции...
Еспресо Храна

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Васко Спасоски
Јапонските палачинки потсетуваат на американските, но се дупло подебели, додека телото е три пати помеко. Состојки: 2 јајца 3/4 шолји млеко 1 лажичка екстракт од...