Шампионско славје на Маркес во Валенсија

Возачот на „Репсол Хонда“, Шпанецот славеше пред домашната публика во Валенсија, а трката ја заврши со време 41:21.469 минута.

Втор низ целта помина возачот на „Петронас Јамаха“, Фабио Квартараро (+1.026 секунда), додека трет трката ја заврши Џек Милер од „Прамак Рејсинг“ (+2.409 секунди).

Редоследно од четвртата до 10 позиција се најда Андреа Довициозо, Алекс Ринс, Маверик Вињалес, Жоан Мир, Валентино Роси, Алеш Еспаргаро и Пол Еспаргаро.

Марк Маркес со овој триумф (12. во сезоната) во Валенсија ја освои првата позиција со 420 поени. Тоа е статистички најдобар резултат во една сезона во историјата на Мото ГП шампионатот.

Прочитајте и...  Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Во конечниот генерален пласман зад Маркес завршија Италијанецот Довициозо со 269 бодови и Вињалес од Шпанија (211).

Прочитај повеќе

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат