Руска олимписка шампионка има луда теорија за пандемијата на коронавирусот

Светлана Коркина, легендарна руска гимнастичарка стана предмет на потсмевање по изјавата за причината за појавувањето на коронавирусот.

Таа е двојна олимписка и деветкратна светска шампионка во гимнастика, а во кариерата има освоено дури 40 медали на големи настани. Коркина има девет медали од Олимписките игри, од кои два се златни, од Атланта (1996) и Седнеј (2000).

твитер

По завршувањето на спортската кариера, Светлана Коркина започна нова кариера, политичка, таа е дел од партијата на рускиот претседател Владимир Путин.

Поранешната олимписка шампионка на свој начин се носи со пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, таа пред руските медиуми изнесе луда теорија за појавувањето на вирусот, Коркина тврди дека станува збор за божја казна наменета за западниот свет поради нападот на Русија.

– Ова се случи поради нападот на Русија и на нејзините спортисти. Сево ова е испровоцирано. Има причини зашто во нашата химна се вели „Бог ја чува нашата земја“. Ова е еден вид на божја казна – смета легендарната руска гимнастичарка.

Прочитајте и...  Русија е спремна да постигне договор со САД за новиот СТАРТ

Да потсетиме дека светската антидопинг агенција (ВАДА) ја суспендира Русија и нејзините спортисти поради системски допинг, во наредните четири години тие не смеат да настапуваат на најголемите спортски настани во светот.

Коркина исто така ја поздрави одлуката на ИОК и на владата на Јапонија да се одложат Олимписките игри во Токио за една година, а смета дека за тоа време Русија ќе успее да докаже дека нејзините спортисти се невини и дека ќе можат да настапуваат под риско знаме на сите големи настани.

Прочитај повеќе

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен печат

Играчите на Шалке тренираат, социјално дистанцирани! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо нов „светец“ или ќе се врати во Манчестер јунајтед!?

Слободен печат

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

И судиите вежбаат во изолација: Аут, прекршок, офсајд..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Откажан Грен слем турнирот „Вимблдон“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Генијално: Нема Лига на шампиони? Нема проблеми за Боатенг! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нејмар го замени ПСЖ со јужнокорејскиот Улсан (ФОТО)

Слободен печат

 Базените затворени, коронавирусот го направи своето, на суво останаа 700-800 пливачи

Благоја Георгиевски

Прекречен муралот посветен на Коби и Џиана, фановите гневни (ФОТО)

Слободен печат

Конечна одлука на УЕФА: Завршницата на Лигата на шампионите и Лигата на Европа во август

Слободен печат

Унгарската пливачка ја зарази со корона цела репрезентација

Слободен печат