Tag : пандемија на коронавирус

Останатo Спорт

По САД и во Европа удар за тенисот, пред откажување е еден Мастерс

Слободен печат
Рестартот на тениската сезона доби голем удар со откажувањето на турнирот во Вашингтон, додека се погласни се најавите дека голем број на тенисери од врвот...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ е единствен спортист кој донирал пари во три земји за време на пандемијата

Слободен печат
Имено, Новак Ѓоковиќ е единствениот спортист кој донирал финансиски средства во време кога светот е погоден од пандемијата на коронавирусот. Ѓоковиќ имаше милионски донации во...
Останатo Спорт

Нови проблеми за тенисот: Откажан турнирот во Вашингтон

Слободен печат
Најавите дека дека е можно одложување на рестартот на тениската сезона, денеска се обвистинија бидејќи првиот турнир кој е во календарот на АТП, Сити Опен...
Спорт Фудбал

Црни прогнози: Европските екипи ќе загубат милијарди евра и во новата сезона

Слободен печат
Европските фудбалски екипи очекуваат дека оваа и наредната сезона поради пандемијата на коронавирусот ќе изгубат дури четири милијарди евра, тврди европското здружение на екипите (ЕЦА)....
Кошарка Спорт

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат
Но, стартот на новата сезона е под знак прашање бидејќи како што пишува „Израел хајом“ неколку екипи ќе предложат одложување на стартот. Тие бараат новата...
Спорт Фудбал

Коронавирусот ги напаѓа сите континенти, одложен и Африканскиот куп на нации

Слободен печат
Африканскиот куп на нации кои требаше да се одржи на почетокот од наредната година е откажан и презакажан за 2022 година поради пренатрпаниот календар. Конфедерацијата...
Ракомет Спорт

Коронавирусот од Вухан ширум светот го однесоа спортисти уште во октомври

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот изби во кинескиот Вухан и е окарактеризирана како инфекција на дишните патишта и воспаление на белите дробови. Преносот на ковид-19 од човек...
Спорт Фудбал

Дарко Панчев: Пандемијата ќе ја победиме со дисциплина

Слободен печат
Легендарниот македонски фудбалер, Дарко Панчев, за клупскиот сајт на Црвена звезда зборува за пандемијата на коронавирусот. – Малку се досадувам, малку гледам телевизија. Децата се...
Спорт Фудбал

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат
Никој не треба да биде експерт за економија за да сфати дека коронавирусот ќе ја уништи економијата, а тоа ќе се одрази и во спортот,...
Останатo Спорт

Руска олимписка шампионка има луда теорија за пандемијата на коронавирусот

Слободен печат
Таа е двојна олимписка и деветкратна светска шампионка во гимнастика, а во кариерата има освоено дури 40 медали на големи настани. Коркина има девет медали...