2 C
Скопје

Tag : теорија

Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат
Кога Елвис Присли беше пронајден мртов на подот од бањата во неговата куќа во Грејсленд, „летаа“ шпекулации за тоа што го уби. Легендарниот музичар Елвис...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат
Принцот Хари и Меган Маркл станаа родители на малиот Арчи пред нешто повеќе од една година, но шпекулациите дека принцот всушност не е негов татко...
Вести Македонија

Босилков: Териите на заговорот се симптом на една болест – а болеста е недостатокот од влијание на обичниот човек во тоа што се случува во општеството

Слободен печат
Иво Босилков е доктор по политички науки, со специјализација во областа на медиумски ефекти врз јавното мислење, кој во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше...
Останатo Спорт

Руска олимписка шампионка има луда теорија за пандемијата на коронавирусот

Слободен печат
Таа е двојна олимписка и деветкратна светска шампионка во гимнастика, а во кариерата има освоено дури 40 медали на големи настани. Коркина има девет медали...
Вести Свет Слајдер

Наскоро ќе дознаеме дали оваа теорија за коронавирусот е точна

Слободен печат
Коронавирусот започна да се шири низ целиот свет пред неколку недели и во тоа време многу луѓе сметаа дека е заболувањето е слично на обичниот...
Културен печат

МСУ: Нов број на „Големото стакло“

Тони Димков
Новиот број на списанието за современа уметност, култура и теорија „Големото стакло“, кое го издава Музејот на современата уметност – Скопје, е фокусиран на постхуманизмот,...
Жена Магазин

Што открива обликот на вашите гради според теоријата на сексологот Пјетро Лоренцони?

Јасмина Кантарџиева Димков
Популарниот сексолог Пјетро Лоренцониги класифицира типовите на гради по обликот на овошје, а на вас е да проверите колку има вистина во неговите појаснувања. Диња...
Колумни

Кашмир је срце Индије

Срѓан Ивановиќ
Мотивиран од веста број еден денеска, онаа со која беше потврдена намерата за укинување на автономниот статус на Кашмир, од страна на државниот врв на...