Русија поради допинг исфрлена од Олимписките игри во Токио и СП 2022!

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) ги казни спортистите од Русија кои во наредните четири години нема да можат да се натпреваруваат во ниту еден голем настан под своето знаме и химната на својата држава.

На тој начин Русија повторно на Олимписки игри, сега во Токио 2020. година, ќе биде без знаме, додека иста ситуација ќе биде и на Светското првенство во фудбал 2022. година во Катар.

Само спортистите кои докажуваат дека не се допингувани и дека не се вклучени во споменатиот скандал, ќе имаат право да се натпреваруваат на најголемите спортски настани, но не како претставници на Русија, ќе бидат без химна и знаме, туку под „неутрално знаме“.

Воедно ВАДА ѝ го одзема правото на Русија да организира големи меѓународни спортски натпреварувања и аплицира за нивна организација во наредните четири години, вели директорот на Руската антидопинг агенција (РУСАДА), Маргарита Пахнотскаја.

Прочитајте и...  И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Оваа казна и се однесува на кошаркарската репрезентација на Русија која е во ждрепката за квалификациските турнири за ОИ сместена во Сплит (Хрватска).

Интересно е тоа што казната не се однесува на наредното Европско фудбалско првенство 2020, бидејќи Русија е еден од домаќините.

Оваа одлука на ВАДА е донесена со едногласна одлука на состанокот во Лозана и со неа практично ја продолжи суспензијата која трае од 2015. година и тогаш се однесуваше на натпреварувањата во атлетика.

Русија има 21 ден да се жали на оваа одлука. Да потсетиме, претходно 168 спортисти од Русија се натпреваруваа под „неутрално знаме“ на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, додека 111 спортисти од оваа земја беа суспендирани од Летните олимписки игри во Рио 2016. година поради допинг.

Прочитајте и...  Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Прочитај повеќе

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат