вада Archives - Слободен печат

Tag : вада

Спорт Фудбал

ШОК ЗА РУСИЈА: ВАДА и забрани настап на „зборнаја“ на Мундијалот 2022?

Слободен печат
Катарската телевизија тврди дека ВАДА за својата одлука веќе ги известила надлежните руските тела, меѓутоа во Москва тврдат дека сè уште ништо не знаат за...
Останатo Спорт

Русија и официјално поднесе жалба на одлуката на ВАДА

Слободен печат
Официјалните лица на Олимпискиот комитет на Русија денеска поднесоа жалба на суспензијата за допинг која е во траење до крајот на Летните олимписки игри во...
Вести Свет

Одлуките на Светската антидопинг агенција против Русија се политички, смета Лавров

Слободен печат
Антируската пресуда на Светската антидопинг агенција (ВАДА) е политизирана, бидејќи во таа земја доминираат земјите-членки на НАТО и нивните сојузници, изјави шефот на руската дипломатија...
Останатo Спорт

Русите најдоа генијално решение за ОИ: Ќе настапат под знаме на царска Русија

Слободен печат
Светската анти-допинг агенција (ВАДА) се одлучи на ваков потег поради долгогодишното кршење на анти-допинг правилата и манипулација со податоците на руските спортисти. Сепак, Русите најдоа...
Останатo Спорт

Кондицискиот тренер на Ѓоковиќ открива: ВАДА е немилосрдна

Слободен печат
Паники открива дека сите професионални тенисери мора да пријавуваат каде се наоѓаат и тука нема отстапки. – Постојат луди тестови. Секој ден играчот мора да...
Останатo Спорт

Рускиот премиер за суспензијата: Имаме проблем

Слободен печат
Долгогодишните проблеми со допингот и неработењето да се исправат работите, денеска ја чинеа Русија суспензија од сите големи натпреварувања во наредните четири години. Иако одлуката...
Останатo Спорт

Како Русите се „бореа“ против допингот: убиства, прислушувања…

Слободен печат
Во период од 11 дена во 2015 година, починале две лица кои директно работеа на проблемот со допингот во Русија, поранешниот директор на РУСАДА, Вјачеслав...
Останатo Спорт

Хронологија на убивањето на рускиот спорт, клучната улога во рацете на Американец

Слободен печат
Светската анти-допинг агенција (ВАДА) и изрече четиригодишна забрана на Русија за учество на најголемите спортски манифестации по одржаната седница на Извршниот комитет на Агенцијата во...
Спорт Фудбал

Русија може да настапи на СП 2022, но под друго име

Слободен печат
Ова значи дека Русија нема да настапи на Летните Олимписки игри во Токио идната година, Зимските ОИ 2022 година и на Светското првенство во Катар...
Останатo Спорт

Русија поради допинг исфрлена од Олимписките игри во Токио и СП 2022!

Слободен печат
Светската анти-допинг агенција (ВАДА) ги казни спортистите од Русија кои во наредните четири години нема да можат да се натпреваруваат во ниту еден голем настан...