9 C
Скопје

Tag : допинг

Останатo Спорт

Олимписки шампион нема да го брани златото во Токио, суспендиран поради допинг!

Слободен печат
Актуелниот олимписки шампион во фрлање кладиво, Дилшод Назаров од Таџикистан, кој освои златен медал во Рио де Жанеиро, доби суспензија од две години поради допинг....
Спорт Фудбал

Првиот голман на Ајакс суспендиран на една година поради допинг!

Слободен печат
Холандија деновиве ја тресе фудбалски скандал, дисциплинската комисија на Европската куќа на фудбалот го суспендираше 24-годишниот голман на Ајакс, Андре Онана. На овој чувар на...
Останатo Спорт

Ги чекам допинг резултатите за да дознаам дали сум бремен

Слободен печат
Мајк Тајсон во својот подкаст зборуваше со Џеф Новицки, потпретседателот на УФЦ задолжен за здравјето на спортистите и тема на разговот беше допингот. Џеф Новицки...
Останатo Спорт

Креаторот на рускиот систематски допинг издава книга: Како го срушив тајното допинг кралство на Путин

Слободен печат
Откако пристигна во САД, Родченков го смени и личниот опис со оправдување дека неговиот живот е во опасност и дека е дадена наредба за негова...
Останатo Спорт

Светскиот шампион пред суспензија поради правилата за допинг!?

Слободен печат
На светскиот шампион на 100 метри, Кристијан Колман (24) му се заканува суспензија поради која би можел да ги пропушти Олимписките игри во Токио следната...
Останатo Спорт

Победник на Охридскиот маратон суспендиран поради допинг, резултатите му се поништени

Благоја Георгиевски
Гилјермо Бертола, победникот на Охридскиот пливачки маратон 2018 на олимписката патека од 10 километри, е суспендиран на четири години од страна на светската пливачка организација...
Ракомет Спорт

Нолевска суспендирана на една година и четири месеци поради допинг

Слободен печат
Кон крајот на ноември минатата година беше објавено дека македонската ракометарка Наташа Нолевска од романската екипа на Корона Брашов поминале на терапија на клиниката во...
Останатo Спорт

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат
Откако ЕСПН телевизијата направи вистински погодок со „Последниот танц“, документарен филм во десет епизоди посветени на Мајкл Џордан и шампионската генерација на Чикаго булс, експресно...
Останатo Спорт

Русите повторно на удар на ВАДА, сомнителни 298 спортисти

Слободен печат
Откако минатата година ги добија податоците од антодопинг лабораторијата во Москва, истражителите на ВАДА се фокусираа на истрагата која опфати 298 спортисти за кои се...
Останатo Спорт

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат
Кинескиот пливач Сун Јанг (28 години) е суспендиран на осум години бидејќи е потврдено дека бил допингуван. Еден од најдобрите кинески спортисти имал недозволени супстанци...