Румена Бужаровска: Претставата „Мојот маж“ е како збирка раскази на сцена - Слободен печат

Румена Бужаровска: Претставата „Мојот маж“ е како збирка раскази на сцена

Писателката Румена Бужаровска според чијашто збирка раскази „Мојот маж“, режисерката Нела Витошевиќ во Драмскиот театар ја постави истоимената претстава, чија премиера ќе се одржи во сабота, 15 февруари, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, вели дека не учествувала директно во драматизацијата на книгата.

-Знам дека претставата ќе биде многу интересна, зашто ги гледав пробите. Не учествував директно во процесот, но имам комплетна доверба во Нела. Не е мое да решавам дали некој ќе го пренесе текстот вака или онака или како ќе ја интерпретира книгата, мое е да ги дадам авторските права. Се работи за шест раскази во кои различни жени зборуваат во прво лице, наводно за своите сопрузи, но всушност кажуваат многу други работи. Не се работи само за моите текстови, режисерката ја вклучува и самата екипа да влезе со текстови кои се инспирирани од моите раскази и покажува од каде актерите ги црпаат емоциите. Јас сум многу горда на тоа како изгледа претставата. Сето тоа изгледа како збирка раскази на сцена- вели Бужаровска.

Прочитајте и...  САД: Ако Блумберг победи на изборите, Хилари Клинтон ќе биде потпретседател?

Прочитај повеќе

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − четири =

Прочитај повеќе

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат

Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

МИА Агенција

Агенти деноноќно ја следеле Катица Јанева

Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

МИА Агенција