Рецепт за осветлување на косата: Освен поубава боја, ќе добиете и свилена и сјајна коса

Косата може да се бои со природни препарати кои освен што ќе ја осветлат вашата коса имаат и важна улога во негата на косата.

Дали сте знаеле дека косата може да се осветли за дури три нијанси и тоа со цимет. Циметот на косата и дава сјај и мекост и не ја оштетува.

Најдобрите резултати од боењето на косата со цимет можат да ги почувстваат дамите со смеѓа коса, додека оние со потемна коса мораат повеќе пати да ја применуваат оваа маска со цимет, но сепак и тие ќе дојдат до посакуваниот резултат.

Потребно ви е: 3 лажици цимет, 3 лажици мед, 5 лажици балзам за коса.

Подготовка: Помешајте го медот со циметот добро да се поврзат, па во таа смеса додадете го балзамот, односно регенераторот кој вообичаено си го користите. Маската се нанесува на чиста, исушена коса.

Не ја нанесувајте оваа смеса на коренот од косата со цел да не го иритирате. По нанесувањето на маската, косата замотајте ја во пластична фолија, па со пешкир. Пешкирот тргнете го после 1 час, а маската под фолија нека остане на главата уште 4 до 5 часа. На крај измијте ја косата со топла вода.

И не заборавајте, оваа маска е наменета за осветлување на природните бои на коса, не на фарбаните. Применувајте ја маската два пати неделно, се до посакуваните резултати.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат