4.2 C
Скопје

Речиси секој душек е преполн со паразити и алергени: Само вака можете темелно да го исчистите (РЕЦЕПТ)

Сите знаеме колку квалитетниот сон е важен за здравјето, а за добар сон не е важно само вашиот душек да биде добар, туку и да биде чист.

За жал, речиси сите го прескокнуваме чистењето на душекот и затоа душекот е преполн со микрочестички. Душеците содржат трошки храна, разни алергени, паразити, прашина и останати нешта кои не се видливи со голо око.

За да бидете сигурни дека спиете на чист душек без несакани гости, исчистете го темелно на едноставен начин.

Се што ви треба е шолја сода бикарбона и неколку капки масло од лаванда, а од помошен прибор една тегла и цедалка (со ситна мрежа) или сито. На крајот ќе ви биде потребна и правосмукалка.

Прочитајте и...  „Пики блајднерс“ за последен пат на ТВ-екраните

Постапка: Во теглата сипете ја сода бикарбоната и маслото од лаванда, затворете ја теглата и лесно промешајте да се соедини. Добиената смеса ставете ја во сито или цедалка и преку неа рамномерно напрашете по целата површина на душекот.

Оставете да делува еден час, па вшмукајте го душекот.

БОНУС ВИДЕО:

Видео хороскоп за 16.05.2019, четврток

 

Поврзани вести

Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња

Слободен печат

Најмалку 50 отсто од заразата со ковид-19 ја пренесуваат луѓе без симптоми

Слободен печат

Вакво нешто сигурно не сте виделе: Не постои збор со кој би се опишал фустанот на Карди Би

Слободен печат

Со следниот тест откријте колку е стар вашиот мозок и како работи

Слободен печат

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Ј.К.Д.

ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

Слободен печат

Остави Коментар