Реал Мадрид е највреден фудбалски клуб но е далеку зад НФЛ и НБА екипите

Во листата на магазинот „Форбс“ на највредни спортски екипи доминираат американските.

„Форбс“ и оваа година ја објави листата на највредни спортски екипи на светот, а на која веќе петта година по ред на првото место се наоѓа НФЛ тимот Далас каубојс кој е проценет на дури 5.5 милијарди долари.

На листата доминираат американските спортски екипи, така на второто место се наоѓа најпознатиот бејзбол тим на светот, Њујорк јенкис чија вредност изнесува пет милијарди долари, а потоа следат три НБА тима, Њујорк никс (4.6 милијарди), Лос Анџелес лејкерс (4.4 милијарди) и Голден Стејт вориорс (4.3 милијарди).


Во првите десет највредни спортски екипи има и три фудбалски, Реал Мадрид е највреден фудбалски клуб кој е проценет на 4.24 милијарди, Барселона вреди четири милијарди, а на 10. место се наоѓа Манчестер јунајтед кој е проценет на 3.8 милијарди долари.

Прочитајте и...  Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

На листата на 50 највредни екипи уште само четири фудбалски и тоа Баерн Минхен кој се наоѓа на 24. место со 3.02 милијарди долари, 34. е Манчестер сити (2.69 милијарди), 37. е Челси (2.58 милијарди0 и на 47. место е Арсенал кој вреди 2.27 милијарди.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат