Работнички без тренер, Влахо си поднесе оставка

Работнички го загуби мечот со Струга Трим Лум и падна на дното на табелата во Првата фудбалска лига, а тоа доведе и до разделба со шефот на стручниот штаб, Александар Влахо. Тој понуди оставка, а раководството на клубот ја прифати.

– Како морален чин, како тренер и спортски работник, чувствувам морална одговорност дека Работнички по десет одиграни кола се наоѓа на позиција на табелата која не ја заслужува. Од тие причини, понудив оставка до раководството на клубот. Морам да истакнам благодарност до претседателот Драган Поповски за овозможените услови за работа, за професионалниот, фер и коректен однос со сите во клубот, од раководството, преку фудбалерите до сите вработени. Се надевам дека Работнички брзо ќе излезе од оваа резултатска криза и дека ќе се најде на позициите кои ги заслужува – рече досегашниот шеф на стручниот штаб, Александар Влахо.

Прочитајте и...  Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Раководството на клубот ја прифати оставката на Александар Влахо и му понуди да остане во клубот со друга функција. Како привремено решение, тимот ќе го предводат Марјанчо Андрески и Славчо Георгиевски.

– Прифатена е оставката на Александар Влахо. Јасно е дека Работнички не ги исполни целите на стартот од сезоната и по десет кола се наоѓа на последната позиција на табелата. Не е виновен само шефот на стручниот штаб за лошите резултати, некогаш и среќата игра голема улога, а и други околности, но тој е првиот што секогаш понесува одговорност. Ценејќи ги професионалните и човечките квалитети на Александар Влахо, Работнички му понуди да остане дел од клубот со функција која допрва ќе биде допрецизирана – се зборовите на претседателот на ФК Работнички, Драган Поповски.

Прочитајте и...  Премиер лигата во проблеми, две лица позитивни на корона

Работнички в среда ќе му гостува на Шкупи во рамките на 11.коло од Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат