Само бод за Вардар, Работнички „закован“ на дното!

Новајлијата оваа сезона Борец на домашен терен во рамките од 10 коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ) го совлада Шкупи со 2:1, најпрвин поведе тимот од Чаир во 23 минута со погодокот на Јурина.

Пет минути подоцна израмнија велешани преку Христов, а трите бода за голема радост на домаќините ги донесе хрватскиот интернационалец Прелчец (90+2). Вардар освои само бод на гостувањето кај Македонија ЃП (1:1), двата голови беа реализирани во текот на првото полувреме на стадионот во Ѓорче Петров.

Аврамовски се погрижи за водство на „црвено-црните“ (46. минута), а Јашароски им донесе бод на „лавовите“ од Ѓорче (67. минута).

Потоа Работнички беше непријатно изненаден пред своите навивачи со 1:2 поразен од Струга Трим Лум.  Поведоа стружани во 10. минута со голот на Цаке, па израмни Тошевски (52), а Османи во 73 минута го постави конечниот епилог.

Прочитајте и...  Икарди се премисли, останува во ПСЖ

Силекс беше убедлив против Ренова (3:0), двапати во листата на стрелците се запиша Додев (83/90+2), а еднаш Благојевиќ (68). Во петокот Академија Пандев славеше минимално против актуелниот бранител на титулата во шампионатот, Шкендија.

На табелата на делба на првото место по 21 бод се Вардар и Академија Пандев, трета е екипата на Македонија ЃП (16). Следуваат Шкупи и Ренова со по 13 бодови, 12 има Силекс, по 11 Шкендија, Струга Трим Лум и Борец, а на самото дно падна Работнички (10) после својот шести пораз.

Прочитај повеќе

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат

Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Слободен печат

Тренерот на Партизан, Милошевиќ добил шамари од „Гробарите“

Слободен печат

Ливерпул се откажа од трансферот на Вернер, нема 60 милиони евра

Слободен печат

Икарди се премисли, останува во ПСЖ

Слободен печат