Tag : 1мфл

Спорт Фудбал

ФФМ: Титулата за Вардар, новата сезона ќе започне на 9 август!

Слободен печат
Покрај одлуката кои екипи да ја претставуваат нашата земја на меѓународната сцена следната сезона, на седницата на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија беше...
Спорт Фудбал

„Комити“: Секоја друга одлука освен доделување на титулата ќе значи директна провокација!

Слободен печат
Завршена е натпреварувачката сезона 2019/20 во Македонија, така одлучија од нашата фудбалска федерација. Но, и натаму не е познато дали Вардар кој до прекинот на...
Спорт Фудбал

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат
Поранешниот бугарски репрезентативец Благој Георгиев истакна дека навистина има контакти со ФК Вардар. Пред неколку дена се појавија информација дека Бугаринот, како претставник на конзорциум...
Спорт Фудбал

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат
Синдикатот на фудбалери на Македонија објави уште една добра вест по вчерашното тестирање во фудбалскиот клуб Вардар. Сите тестирани во таборот на „црвено-црните“ се негативни...
Спорт Фудбал

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат
Пред евентуалното продолжување на сезоната во најквалитетниот македонски шампионат, во овој период прволигашите прават тестирања на Ковид-19. И Синдикатот на фудбалери на Македонија дозна дека...
Слајдер Спорт Фудбал

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат
Претходно Синдикатот на фудбалери на Македонија објави дека негативни се тестовите на Академија Пандев и Борец. Исто така мобилна екипа на „Аџибадем Систина“ изврши тестираање...
Спорт Фудбал

Интервју со Жикица Тасевски: Прво да се обезбедат услови, во Македонија ЃП сме гладни за фудбал

Поради пандемијата на коронавирус, скоро три месеци е во прекин фудбалската сезона во Македонија. Фудбалската федерација на последниот состанок со претставниците на клубовите од Првата...
Спорт Фудбал

Сејдини: Доколку се определи солидарен фонд, ФФМ ќе го пренамени на клубовите

Слободен печат
Како резултат на ширењето на коронавирусот јасно е дека се променети сите околности во фудбалот за оваа натпреварувачка година. Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија,...
Спорт Фудбал

Вардар чекори шампионски, сигурни три бода против Македонија ЃП

Слободен печат
Вардар пролетниот дел од шампионатот го отвори со сигурна победа откако попладнево беше подобар на домашен терен од Македонија ЃП со резултат 3:1 (1:0). Вардарци...
Спорт Фудбал

1МФЛ: Вардар ја брка првата победа против Македонија ЃП!

Слободен печат
Викендов продолжуваат возбудувањата во Првата македонска фудбалска лига со натпреварите од 19. коло за старт на пролетниот дел од сезоната после кој ќе се дознае...