Првиот Британец кој ќе ја тестира вакцината за коронавирусот: „Еве кои ќе бидат споредните ефекти“

Симеон ги открива главните нуспојави…

Британецот Симеон Корти гостуваше во емисијата „Добро утро Британија“ со цел да открие зошто доброволно се пријавил за тестирање на вакцината за КОВИД-19 како и тоа кои се споредните ефекти од оваа вакцина.

Корти е еден од 500-те волонтери кои помагаат во првото европско тестирање на вакцините на луѓето, а кое се врши во Оксфорд, а скромно вели дека „тој е само мал дел од проектот“.

Симеон, писател и поранешен ТВ водител, раскажа дека постојат одредени несакани ефекти на вакцината, како што се симптомите слични на грип и болките во телото, кои не би требало да траат подолго од неколку денови.

Пробното тестирање започна, но првата вакцинација ќе биде следната среда. Научниците веруваат дека ќе искусиме симптоми слични на грип. Веројатно ќе имаме и други благи нуспојави, а во најлошиот случај ќе имаме неколку денови болки, открива Корти.

Прочитајте и...  Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

По првата вакцина, Симеон, во зависност од тоа во која група припаѓа, ќе прими уште една или две вакцини.

Тестирањето е поделено во две групи, едната група прима вакцина против новиот коронавирус, а другата против менингитис. Испитаниците нема да знаат во која група се, бидејќи и двете вакцини предизвикуваат слични нуспојави.

– Нема плацебо група, каде ќе добиете нешто како вода со шеќер. Или ја добивате вистинската нова вакцина која ја развиваат или вакцината која веќе е одобрена – онаа која им се дава на тинејџерите да ги заштити од менингитис, истакна Симеон.

Корти многу скромно објаснува дека себе си не се доживува како херој и дека волонтира исклучиво да им помогне на луѓето.

Прочитајте и...  Сензационално откритие - Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Прочитај повеќе

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Васко Спасоски

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат

Сензационално откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Слободен печат