Tag : ефекти

Вести Економија Слајдер

Проф. Лазаров: За мали отворени економии како што е македонската, нема алтернативи освен да се развиваме долгорочно и одржливо преку извозниот сектор

Слободен печат
НБРМ излезе со потврда на падот на проекцијата од 3,5 насто/ По оваа основа ќе ни недостасуваат 300-400 милиони ефективни пари. Советот на НБРМ ја...
Вести Економија

Дополнителен пад од 0,1 отсто на проекциите за економска активност

Слободен печат
По Владата вчера и централната банка излезе со проекција за намалување на економската активност годинава. Народната банка ја ревидираше стапката на раст и најновата проекција...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Првиот Британец кој ќе ја тестира вакцината за коронавирусот: „Еве кои ќе бидат споредните ефекти“

Слободен печат
Симеон ги открива главните нуспојави… Британецот Симеон Корти гостуваше во емисијата „Добро утро Британија“ со цел да открие зошто доброволно се пријавил за тестирање на...
Вести Живот

Како пандемијата од корона вирусот ќе влијае врз нашето ментално здравје?

Слободен печат
Иако немаме вистинска референтна рамка што всушност значи пандемија, бидејќи многу од нас ниедна не преживеале до сега, многу луѓе имаат минато искуство со трауми...
Вести Економија

Економии во регионот на ЕБРД ќе се соочат со големо негативно влијание од пандемијата

Слободен печат
ЕБРД со итен пакет за солидарност ќе ги стимулира економиите во 38 економии на три континенти кои се под нејзина „капа“. Банката за таа намена ќе одвои...
Вести Економија

Потребна е конкретна стратегија за да не се соочиме со колабирана економија

Слободен печат
Државата брзо реагираше со затворање на училиштата, кафулињата и рестораните, но заостана во однос на економските мерки. Потребна е конкретна стратегија за справување со ефектите...
Вести Економија

Второ намалување на каматната стапка на НБРМ

Слободен печат
На вонредна електронска седница Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка одлучи да се намали основната каматна стапка за 0,25 процентни поени на нивото од 1,75%....
Здравје Магазин

Колку филџани зелен чај треба да пиеме дневно ако сакаме да ослабнеме?

Слободен печат
За да ги почувствуваме благодетите од зелениот чај треба да пиеме по 3 филџани од него дневно, сметаат нутриционистите. Доколку пак, водите битка со килограмите,...
Вести Економија

Отворена Канцеларија на Транспортната заедница на државите од Западен Балкан

МИА Агенција
Канцеларија на Транспортната заедница на земјите од Западен Балкан е отворена денеска во Белград. Таа треба да ја олесни соработката помеѓу шесте држави за подобра...
Вести Економија

Фајнанс тинк: Eфектите од прогресивниот данок мали, политичка цена голема

МИА Агенција
Прогресивниот и повисок данок ќе го намали доходот на побогатите домаќинства, но само незначително за 0,6 проценти. Ефектите од реформата на даночната политика за Буџетот...