1 C
Скопје

Против Турција во клучна битка за пласман на Европското првенство

Во првиот натпревар од првиот квалификациски турнир во Скопје за пласман на Европското првенство во септември годинава најдобрите македонски одбојкари остварија тешка победа над Босна и Херцеговина со 3:1.

После тој меч капитенот Никока Ѓоргиев истакна дека треба да се подобрат многу елементи во играта, но верува дека против Турција ќе биде полесно.

Турците исто така започнаа со триумф, и тие беа подобри од Босанците, но со максимални 3:0. Без оглед што објективно Турците се фаворити, натпреварот со нив е наша шанса за да се доближиме до континенталниот собир.

Денешниот натпревар помеѓу Македонија и Турција во салата „Борис Трајковски“ ќе се игра од 18.00 часот. Пласман на ЕП ќе обезбедат сите победници од квалификациските групи, како и пет најдобро второпласирани репрезентации.

Прочитајте и...  Царот пресуди да се потопат во Дунав, денес е споменот на Светите маченици Ермил и Стратоник

Утре ќе стартува и вториот квалифиакциски турнир кој исто така ќе се одржи во нашиот главен град. Од 18.00 часот ќе играме против Босанците, а во истиот термин в сабота уште една клучна битка со Турција.

Квалификации за ЕП 2021

Група „Ц“

Денеска, 18.00 часот Македонија-Турција

Табела: Турција 3 бодови (3:0), Македонија 3 бодови (3:1), Босна и Херцеговина 0 бодови (1:6).

Поврзани вести

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Остави Коментар