6 C
Скопје

Tag : Босна и Херцеговина

Спорт Фудбал

У17: Надежите со пресврт славеа против Босна и Херцеговина

Слободен печат
Кадетските репрезентативци на Македонија денеска во Скопје во пријателски натпревар со резултат 2:1 триумфираа над Босна и Херцеговина. Противникот дојде прв во водство со погодокот...
Вести Регион Слајдер

Првите вакцини од Ковакс програмата во БиХ ќе стигнат следната недела

Слободен печат
Првата достава на вакцини од програмата Ковакс во Босна и Херцеговина ќе пристигне на 24 март, соопшти денеска Министерството за цивилни работи на БиХ. Како...
Вести Регион Слајдер

Земјотрес ја погоди БиХ: „Звучеше како експлозија“

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 3,1 степен ја стресе Босна и Херцеговина, пренесоа медиумите. Епицентарот бил на осум километри југоисточно од Столац, на длабочина од еден...
Вести Регион Слајдер

БиХ наскоро ќе добие 136.300 дози вакцина преку Ковакс

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, вчера ги објави датумите кога 136.300 вакцини ќе пристигнат во таа земја преку меѓународниот механизам...
Вести Регион

ЕУ ја потсетува Босна и Херцеговина за поддршката во борбата против ковид-19

Слободен печат
Министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, денеска во Брисел се сретна со шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел, каде станало збор и за пандемијата. Министерката неодамна ја...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Србија го екстрадира Дарко Елез во БиХ, стотици полицајци на аеродромот

Слободен печат
Денес српското правосудство одобри екстрадиција на Дарко Елез во Босна и Херцеговина, кој беше уапсен на крајот на декември минатата година во белградската населба Батајница,...
Останатo Спорт

Каратистите на Макпетрол освоија шест медали на турнирот во Тузла

Слободен печат
Македонскиот карате клуб Макпетрол – Скопје изминатиот викенд учествуваше на интернационалниот карате турнир кој се одржа во Босна и Херцеговина, Тузла – опен. На турнирот...
Вести Регион

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат
Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди подрачјето на Босна и Херцеговина. Засега нема информации за потенцијална штета и повредени....
Вести Регион

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ издаде декрет за отповикување на неколку амбасадори на резидентна и нерезидентна основа, вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ. Иницијативата...
Вести Регион

БиХ го изгуби својот повластен статус во трговијата со САД

Слободен печат
Босна и Херцеговина веќе нема повластен статус во трговијата со САД, откако Општиот систем за преференции за БиХ истече на 31 декември 2020 година. Такво...