ПРИМАМЛИВА ПОНУДА ОД ИТАЛИЈА: 700 евра месечно за да живеете во некои нејзини села

Регион во јужна Италија во кој има недостаток на жители, нуди 700 евра месечно за три години за живеење во едно од нејзините села.

Сепак, постојат некои услови: Sелото мора да има помалку од 2.000 жители, а новодојдениот мора да вети дека ќе отвори бизнис, пишува „Гардијан“, пренесува Телеграфи.

– Сакавме да направиме повеќе, сакавме луѓето да инвестираат тука. Тие можат да отворат секаква активност: пекара, ресторан, … Тоа е начин да дише животот во нашите села, а истовремено и да се зголеми популацијата – изјавил Донато Тома, претседател на италианскиот регион Молисе.

Тома исто така информираше дека секој град со помалку од 2.000 жители ќе прима 10,000 евра месечно за изградба на инфраструктура и промовирање на културни активности.

Прочитајте и...  Заев: Трајковски вечно ќе остане запаметен како чесен и доблесен, проевропски политичар

– Не станува збор само за пораст на населението. На луѓето им треба и инфраструктура и причина да останат, во спротивно ќе се вратиме таму каде што започнавме пред неколку години – рече тој.

Според Италијанскиот национален институт за статистика (Истат), регионот Молисе, со население од 305.000 жители, е меѓу регионите што изгубиле најмногу жители во последните години – над 9.000 заминале од 2014 година.

Во 2018 година, повеќе од 2.800 жители починале или се преселиле во друга област, скоро 1.000 повеќе од пред една година. Ниту едно раѓање не е забележано во нејзините девет села.

Исто така, за прв пат за 90 години, бројот на италијанските жители кои живеат во Италија се намали на околу 55 милиони, според Истат.

Прочитајте и...  Марковиќ: Направивме гигантски чекор-цената за НАТО и ЕУ не беше мала, но една политичка елита во одреден момент ќе мораше да ја плати

Инаку, Италија се смета како единствена голема европска економија, чие население се очекува да се намали уште повеќе во наредните пет години, според Обединетите нации. Таа се рангира на второто место – по Јапонија – како земја со најголем процент на стари лица.

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен печат

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

МИА Агенција

ДИК ги повика граѓаните да извршат увид во Избирачкиот список до 11 март

Слободен печат

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен печат

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат

Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

Слободен Печат

Министерот Адеми на чело на владината делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

Слободен печат

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат