Tag : плата

Вести Македонија Слајдер

Спасовски: На вработените во МВР ќе им биде исплатена заостанатата бонус плата за 2017 и 2018 година

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев. На средбата министерот...
Вести Македонија

Револт во КСС- да не се крати платата на работниците во изолација!

МИА Агенција
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија повторно ги  повикува сите надлежни во државата, како што велат, да се одважат и да не го одзeмаат основното...
Вести Македонија Слајдер

Државен завод за статистика: Просечната нето плата во септември била 27.405 денари

Слободен печат
Просечната нето-плата во септември оваа година изнесувала 27.405 денари што е за 7,7 отсто повисока во однос на истиот месец лани, додека просечната бруто плата...
Вести Економија

За една година просечната плата е поголема за 1.970 денари, но инфлацијата ја грицка

Весна Дамчевска
Просечната нето-плата во септември била 27.405 денари и во однос на истиот месец лани, во номинален износ, е зголемена за 7,7 проценти, но во однос...
Вести Регион Слајдер

Хрватска: Ѓуро ги удри по џеб вработените кои се во самоизолација, еве како го објасни тоа

Слободен печат
Земјите од регионот бележат голем раст на бројот на заразени од коронавирус, а властите се наоѓаат пред одлука дали да ја затвораат економијата. Имено, се...
Вести Економија

Просечната нето плата за август изнесува 27.535 денари

Слободен печат
Просечната месечна нето плата по вработен во август годинава изнесува 27.535 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, нето платата бележи раст од...
Спорт Фудбал

Големо браво: Озил се понуди да ја исплати платата на маскотата на Арсенал!

Слободен печат
Играчот за врска во редовите на премиерлигашкиот гигант, Месут Озил, овојпат ги освои навивачите на Арсенал, откако понуди да ја плаќа платата на отпуштената маскота...
Вести Македонија

РКЕ со демант за ВМРО-ДПМНЕ: Тврдењата за висината на платата на Бислимоски се неточни и лажни

Слободен печат
Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) и водни услуги ја отфрла изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски за висината на платата на претседателот на РКЕ,...
Вести Економија

Просечната нето-плата во јули 27.231 денар

Слободен печат
Просечната нето-плата во јули годинава била 27.231 денар, додека бруто платата изнесувала 40.640 денари. Според Државниот завод за статистика, во однос на јули 2019 година нето...
Вести Скопје Слајдер

Синдикатот на пожарникари на Скопје бара покачување на платите

Слободен печат
Покачување на платите на скопските пожарникари на нивото предвидено со закон и потврдено од суд, бара Синдикатот на пожарникари на Град Скопје. Со тоа, посочуваат од Синдикатот,...
MacedonianAlbanianBulgarian