13 C
Скопје

Tag : плата

Вести Економија

Просечната плата во Хрватска во февруари изнесува 930 евра

МИА Агенција
Просечната нето-плата по вработен исплатена во Хрватска во февруари годинава изнесува 7.038 куни (929 евра), што на годишно ниво е реално повеќе за 3,4 проценти, покажуваат податоците...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Убава вест за работниците: Оставените без плата, барем може да се лекуваат

Вработените кои од разни причини не примиле плата во законскиот рок, со здравствено осигурување се покриени во наредните 60 дена. Поедноставно, ако, февруарската плата требаше...
Жена Магазин Магазин слајдер

Колумна на Тања Кармзова Костиглиола: Исти квалификации и труд, а сепак, плата според пол

Платата  е фрапантен пример за нееднаквоста, нерамноправност и очаен симбол на ноторна непочит, со енормни разлики во сумите за идентични квалификации и труд, а различен...
Вести Економија

Петтиот пакет мерки пред Комисијата за финансирање и буџет – за помошта за плати ќе се аплицира до 30 април

Слободен печат
Фирмите и самостојните вршители на дејност за помош за плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да аплицираат до 30 април...
Останатo Спорт

Сакраменто кингс е првиот спортски клуб кој нуди плата во биткоини

Слободен печат
НБА тимот на Сакраменто кингс стана прв спортски клуб кој на своите играчи и вработени им понуди исплата на платите во биткоини. Ова не е...
Вести Економија

133 работодавачи не исплатиле плата, иако земале помош

Весна Дамчевска
Заклучно со 1 април, 133 работодавачи кои земале помош за плата, за некој месец се уште не ја имаат исплатено на своите работници, информираше директорката...
Вести Економија Слајдер

10,7 отсто од фирмите не успеале да исплатат февруарска плата

Весна Дамчевска
Катастрофални се податоците што ги презентираше УЈП во однос на исплатата на февруарска палата. Дури 10,7 отсто од фирмите, вклучувајќи ги и самостојните вршители на...
Вести Економија

КСС: Исплата на цела плата за работниците кои ќе заболат од ковид-19 на работа

Маја Терзиова
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска уште еднаш го повтори своето барање за исплата на 100 проценти плата за оние работници кои ќе се заразат...
Вести Свет

Преговори меѓу синдикати и работодавачи во Германија: Постигнат договор за повисоки плати

Слободен печат
Синдикатите на германската електро и металуршка индустрија и работодавачите денеска постигнаа договор за зголемување на платите по повеќенеделни преговори, обележани со повремени штрајкови. Компромисот, постигнат...
Живот Магазин Магазин слајдер

Шеф од пеколот: На работникот последната плата му ја дал во отровни пари

Слободен печат
Андреас Флатен во ноември дал отказ во механичарската работилница во Пичтри, Џорџија, во ноември, но воопшто не му беше лесно да ја добие последната плата....