Посни домашни бајадери – Неверојатно вкусни, се топат во уста!

Магичен десерт за сите генерации, пробајте ги овие домашни бајадери кои се топат во уста…

Потребни состојки:

– 600 грама шеќер
– 350 грама посни мелени бисквити
– 350 грама мелени ореви
– коцка маргарин
-100 грама чоколадо за варење
– 2 дл вода

 

За глазура:

– 200 грама чоколадо
– 2 лажици масло
– малку вода

 

Подготовка:

Зовријте ја водата со шеќерот, додадете го маргаринот, а кога ќе се стопи тргнете ја смесата од ринглата. Додадете ги кексите и оревите и добро измешајте. Смесата поделете ја на два дела и во едната смеса додадете 100 грама чоколадо. Во плех најпрвин ставете ја смесата со чоколадото кое претходно го додадовте во неа, а преку неа додадете ја другата во која нема чоколадо. Стопете уште едно чоколадото на паера со малку масло и вода, па добиената глазура прелијте ја преку бајадерата.

Прочитајте и...  Чаша јогурт со ким наутро ги топи килограмите и го регулира холестеролот

Уживајте во вкусот!

Прочитај повеќе

Карлеуша во свој стил повторно ги помести границите: На бината слета со хеликоптер, а гостинки ѝ беа девојките од „Хурикејн“ (ФОТО)

Слободен печат

Дали последната Штафета на младоста го навести распадот на Југославија? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен хороскоп за 25 мај: Не дозволувајте никој да ги потценува вашите ставови

Слободен печат

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Манекенката Зара била во авионот кој се сруши во Пакистан: Сите се молат да е помеѓу двајцата преживеани! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет работи кои мажот ги забележува прво кај жената

Слободен печат

Наоми Кемпбел за 50-от роденден позира гола во метро – годините не ѝ можат ништо! (ФОТО) (+16)

Васко Спасоски

Здружението „Тиииит!Инк“ објави повик за уметници, илустратор(к)и и дизајнер(к)и

Слободен печат

Во песната „Тек је 12 сати“ некој кажува „печена штрудла“: Слушнете и уверете се дали е така! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет причини зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам!

Васко Спасоски