По изборите ќе започнат реформите во железничкиот сектор

Изборот на модел на преструктурирање и отпочнувањето на реформите во железничкиот сектор ќе се случи по завршувањето на предвремените парламентарни избори.

И покрај тоа што беше ветено дека ќе биде изработена до крајот на 2019 година, анализата за преструктурирање на Железници на РСМ – Транспорт и можните модели за нејзина реализација ќе бидат готови до средината на 2020 година. Изборот на модел на преструктурирање и отпочнувањето на реформите во железничкиот сектор ќе се случи по завршувањето на предвремените парламентарни избори.

Избраниот италијански консултант „Pricewaterhouse Coopers Advisory S.r.l“ ќе треба да одговори дали железничкиот транспортен оператор ќе се приватизира, ќе остане во постојниот формат, ќе се подели на две одвоени претпријатија за товарен и патнички превоз или пак ќе се оди на моделот на влез на приватни компании што ќе бидат конкуренција на Железници на РСМ – Транспорт. Последната реформа во железницата е направена во 2007 година, кога се формираа две независни компании за инфраструктура и транспорт.

Прочитајте и...  Да ги исклучиме светилките по повод глобалната еколошка акција- Часот на планетата Земја

– Откако консултантот ќе ја изработи комплетно проектната задача, одлуката за моделот за развој на ЖРСМ Транспорт АД – Скопје ќе ја донесе владата – информираат од Министерството за транспорт и врски за „Мета.мк“.

Македонија е една од последните земји во регионот во која не се направени реформи во железничкиот сектор.

Грција уште пред неколку години ја приватизираше грчката железница „OSE“, чекор што не го следеа другите земји од регионот. Затоа пак, Србија, Бугарија, Романија и Словенија воведоа конкуренција во товарниот транспорт преку влез на приватни оператори, додека во Црна Гора, Србија и Бугарија државниот железнички оператор беше поделен на одделни компании што го организираат товарниот и патничкиот железнички сообраќај.

Прочитајте и...  Пендаровски: Додека светот се бори со пандемијата на коровирусот, Северна Македонија станува членка на НАТО и ги отвора преговорите за членство во ЕУ

Од Министерството за транспорт и врски нагласуваат дека најпрво ќе треба да се почека на анализата на консултантската куќа по ова прашање, а дури потоа владата ќе ги разгледа моделите за преструктурирање и ќе го избере најповолниот начин за спроведување на планираните реформи во железницата.

Прочитај повеќе

Во Шпанија изминатата ноќ починале 832 луѓе

Слободен печат

Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен печат

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен печат

Во хотел „Молика” на Пелистер денеска во државен карантин ќе бидат сместени 90 лица

Слободен печат