Tag : избор

Вести Македонија Слајдер

Тигањ: Овие избори се само еден фестивал на демократијата за кои очекуваме дека ќе бидат спроведени во фер и демократска атмосфера

Миа Агенција
Хрватската амбасадорка во земјава Нивес Тигањ во интервју за МИА, по повод завршувањето на претседавањето на Хрватска со Советот на Европската Унија, вели дека е...
Вести Македонија

НАкС: Претставки против организаторите на противзаконските избори за ректор на УКИМ

Слободен печат
Во текот на изминатото деноноќие, на само неколку дена пред закажаните избори за ректор на УКИМ, претседателот, членови и заменици-членови на Универзитетската изборна комисија си...
Вести Македонија Слајдер

Активностите за избор на ректор на УКИМ ставени во мирување, неофицијално има повеќе од четири кандидати

Слободен печат
Согласно со Уредбата објавена во Службен весник бр.149 на 5.6.2020 со бр. 44-5004/1, сите активности на Универзитетската изборна комисија се ставени во мирување. Ова е соопштено на...
Вести Македонија

Постапката за избор не е запрена, тројцата кандидати за ректор се принудени да ги поднесат програмите

Слободен печат
Тројцата кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”, професорите Вујица Живковиќ, Драги Димитриевски и Петар Атанасов, соопштија дека се принудени да ги поднесат своите програми зашто...
Жена Магазин

Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Слободен печат
Да се одбере и погоди добра маскара е подеднакво исто како да се погодат добар пар фармерки кои супер ни прилегаат. Ако сè уште се...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Вељаноски не прифати да се расправа за избор на претседател на Собранието

МИА Агенција
Трајко Вељаноски не прифати промена на дневниот ред и да се премине на точката за избор на претседател, изјави премиерот Оливер Спасовски, кој сведочеше на...
Вести Регион

Кипар ќе спроведе тестирање за Ковид – 19 на 800 лица по случаен избор

Слободен печат
Кипарската Влада донесе одлука со која се предвидува тестирање за Ковид – 19 на 800 примероци по случаен избор на целата своја територија, а со...
Вести Македонија

Судскиот совет ги демантира лажните вести за избор на судии

Судскиот совет најостро ги осудува објавените лажни вести преку определени портали, за избор на судии, се вели во соопштението на Судскиот совет на Република Северна...
Забава Магазин

Две титули за убавиците од Модно студио Црнокрак во Бејрут на Мис на Европа 2020

Слободен печат
На изборот за убавина Мис Европа, победи убавицата од Франција, титулата Прва придружничка ја освои Литванија, а Втора придружничка е девојката од Украина. – Нашата...
Вести Регион

Во Словенија започна процедурата за избор на министри во новата влада

Слободен печат
Собранието во Словенија започна со законската процедура на сослушување на кандидати за слободните министерски места во новата влада предводена од мандатарот Јанез Јанша. По исцрпување...