Tag : реформи

Вести Македонија Слајдер

Дескоска за оценките во Извештајот на ЕК: Многу сум задоволна од сработеното!

Лука Андреев
Многу сум задоволна што Европската комисија ја препозна волјата на домашните институции, како и напорите за остварените реформи во правосудството, изјави за Слободен печат поранешната...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Економските реформи мора да продолжат: Недостигот од квалификувани работници влијае врз продуктивноста

Соња Кириџиевска
Европската комисија нѐ пофали за дополнително подобрената фискална транспарентност, но забележува дека биле запрени реформите на даночниот и на пензискиот систем, почнати во 2019 година....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Илир Сулејмани: Секој избран судија и јавен обвинител, без исклучок, треба да помине низ ветинг!

Љубиша Николовски
Илир Сулејмани важи за еден од најавторитетните судии во земјата. Кога беше избран за претседател на Основниот суд Скопје 2, најголемиот граѓански суд (во втор...
Вести Македонија Слајдер

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат
Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на Европската Унија (ЕУ), смета германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн. Германската амбасадорка...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Прочистување на правосудството во првите сто дена, деполитизација и бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата

Слободен печат
Крупни реформски потфати во првите сто дена од својот мандат за ефикасно и објективно прочистување и деполитизација на судството и обвинителството, најави новиот министер за...
Вести Македонија Слајдер

Царовскa: Во следните четири години заеднички да направиме суштински реформи во основното образование

Слободен печат
Заедно во нови предизвици и остварувања. Подготвени сме да го испорачаме кон граѓаните она што го ветивме и договоривме. Заедно со вас, граѓаните, продолжуваме да...
Вести Македонија Слајдер

Ќучук ја поздрави новата влада и ја повика да изготви патоказ за ЕУ реформи

Слободен печат
Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент Илхан Ќучук утрово го поздрави стапувањето на должност на новата македонска влада и нејзиното „брзо формирање” во услови...
Вести Македонија Слајдер

ЕК: Очекуваме новата влада во С. Македонија да ги почитува ЕУ заложбите

Слободен печат
Европската Комисија очекува добра соработка со новата влада во Северна Македонија и посветеност кон ЕУ агендата, изјавија деенска од оваа институција. На новинарско прашање дали...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска се пофали со сработеното: Секогаш носев одлуки кои создаваат поправедно општество

Слободен печат
Секогаш носев одлуки кои создаваат поправедно општество, одлуки кои се во интерес на граѓаните, напиша на својот Фејсбук профил досегашната министерка за правда Рената Дескоска....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На Македонија и се потребни итни правосудни реформи: Жешкиот костен овојпат е во рацете на Маричиќ

Големи реформи во правосудниот систем на Македонија синоќа најави старо-новиот премиер Зоран Заев при промоцијата на новиот владин кабинет. Тој истакна дека приоритети на новата...