Tag : транспорт

Вести Економија

Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески соопшти дека очекува во наредните месеци целосно да биде рехабилитирана делницата Ќафасан – Струга, за која вели дека е...
Вести Економија

Зелените коридори ќе придонесат за поефикасни премини и помали загуби

Слободен печат
Идејата за зелени коридори, произлезена од земјите членки на ЦЕФТА, Европската унија и Западен Балкан, треба да придонесе за побрзи и поефикасни премини преку границите,...
Вести Македонија Слајдер

Наумовски за „Витаминка“: Капацитетите ни работат непречено, храна мора да има

Слободен печат
Никој не очекуваше дека ќе дојде до оваква криза и пандемија. Ние секојдневно помагаме во оваа непогода. Работиме во прехранбена индустрија. Капацитетите ни работат непречено...
Вести Економија Слајдер

Извршени 1.319 инспекциски надзори, изречена глоба за пуштање во промет на производ со поминат рок

Слободен печат
Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната прес-конференција зборуваше за најновите подароци од шест инспекторати за период од 9 до 13 април. -За период...
Вести Македонија

Препораки за превозниците кои патуваат во земји со среден и висок ризик на коронавирус

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија денеска соопшти препораки и мерки за лична и колективна заштита за превозниците кои патуваат низ земјите со среден и висок...
Вести Економија

Се продолжува важноста на сертификатите на професионалните возачи

Слободен печат
Се зголемува дневното време на управување со возило на мобилните работници во патниот сообраќај од 9 на 11 часа додека трае вонредната состојба, а дополнително...
Вести Економија

Сугарески: Транспортот во моментов се одвива без проблем, продолжува рехабилитацијата на патиштата

Слободен печат
Со уредби со сила на закон, предложени од Министерството за транспорт и врски, правиме се што е во наша можност и ценам дека транспортот во...
Вести Економија

Проблеми со увозот на некои суровини од регионот, застој и на транспортор од Турција

Слободен печат
Сé уште не е решен проблемот со задржувањето на македонските камиони на турските граници и застојот на транспортот во Турција, а се прават напори и за...
Вести Македонија

Од солунското пристаниште за Скопје непречено се одвива товарниот транспорт

Слободен печат
Коронавирусот и затворените граници не влијаат врз товарниот транспорт и снабдувањето на нашата земја со карго пратки од пристаништето во Солун, а во петокот кон...
Вести Економија Слајдер

Мизо: Мора да ја задржиме работна сила, очекуваме да видиме со какви дополнителни мерки ќе ни излезе во пресрет Владата

Слободен печат
-Сите веќе се навикнавме со внимание да ги следиме здравствените билтени. Ќе помине веројатно уште една недела кога ќе почнеме да ги следиме и билтените...