25 C
Скопје

Пласманот на ЕП станува невозможна мисија, Србија ги декласира футсалците

Македонската футсал репрезентација доживеа убедлив пораз од Србија во квалификациите за ЕП 2022.

Вечерва во СЦ „Јане Сандански“, Македонија загуби со убедливи 1:6 од Србија и речиси и да ги загуби шансите за пласман на Европското првенство. По четири натпревари во квалификациите, Македонија има два бода и се наоѓа на последното место, додека Србија е второпласирана со пет бода.

Избраниците на селекторот Васко Скендеровски одлично започнаа и преку Исмаили поведоа со 1:0 во деветтата минута. Но, радоста траеше неполна минута, Србија преку Першиќ израмни на 1:1, а потоа со головите на Петровиќ, Петров и Лазаревиќ имаше убедливи 1:4 на полувремето. Во второто полувреме, селекцијата на Србија постигна уште два гола преку Томиќ и Ракиќ.

Поврзани вести

Марковски уште три, Хорват уште две години во тимот на Металург

Слободен печат

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар