Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 245 возила

Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари.

Паркингот на Водно во текот на овој викенд го искористиле 245 возила, според бројот на испратени СМС пораки, информираат од Град Скопје.

Оттаму истакнуваат дека заедно со ЈП „Градски паркинг” вовеле зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно, како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога тоа е најпосетено.

-Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира, информираат од Град Скопје.

Прочитајте и...  Мицкоски: Европа да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Поврзани вести

Не е лошо ако ви паднат антителата за коронавирус велат британските експерти. Финтата е во мемориските клетки

Илинка Иљоска

Европа денеска надмина 10 милиони случаи на коронавирус

Слободен печат

Дизниленд во Париз од вечерва повторно ќе биде затворен

Слободен печат

Повторно четирицифрен број новозаразени во Грција, уште три градови во мини карантин

Илинка Иљоска

ММФ: Владата во Лондон треба да продолжи да ги поддржува малите компании и да ги штити работниците

Илинка Иљоска

Делови од Аеродром и Кисела вода вечерва ќе останат без вода

Слободен печат

Остави Коментар