17.8 C
Скопје

Палмер ја објави американската визија за Западен Балкан

Американскиот претставник на Балканот, Метју Палмер денес изјави дека постојаната американска визија за Западен Балкан е онаа што регионот ја смета за посветена на европската интеграција.

„Се надевам дека ова не е само визијата што ја имаат Соединетите држави и ЕУ за овој регион, туку е и визијата што ја имаат Западен Балкан за себе“, рече Палмер на видео конференцијата „Балкан 2021: Охрабрување на регионалното Соработка во ерата на постковид “.

Тој додаде дека Соединетите држави остануваат посветени на целта за воведување на Западен Балкан во ЕУ, како и за постигнување заемно длабоко економско партнерство меѓу земјите од регионот.

Палмер, исто така, повтори дека американскиот претседател Џозеф Бајден потпишал санкции во врска со регионот на Западен Балкан, чија цел е борбата против корупцијата и напорите за зајакнување на владеењето на правото.

Претставникот на САД за Балканот ја поддржа улогата на Грција во регионот на Западен Балкан, особено поради нејзините односи со Северна Македонија, како и продлабочувањето на односите со Косово.

„Грција има силна поддршка од САД и ние сакаме уште посилна соработка низ целиот регион“, рече Палмер.

Тој додаде дека во регионот постои впечаток дека ЕУ го губи интересот за изгледите за членство на Западен Балкан во Унијата и затоа е потребно да се изградат врски на доверба.

ЕУ итно треба да го врати својот кредибилитет и да ја покаже својата сериозност во однос на Западен Балкан во наредниот период, заклучи Палмер.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар