Tag : палмер

Вести Регион

Палмер: Србија и Црна Гора вечно ќе бидат соседи и треба да имаат отворена комуникација

Слободен печат
Србија и Црна Гора вечно ќе бидат соседи и треба да најдат начин да ги решат сите прашања во партнерски однос, изјави за Гласот на...
Вести Македонија Слајдер

Палмер: САД се во регионот и во Европа и стојат рамо до рамо со своите партнери и сојузници

Слободен печат
Кризата со Ковид 19 е трансгранично прашање и приоритет за секоја влада на планетата. САД активно работат заедно со земјите од Западен Балкан, како и...
Вести Регион

Палмер: Грција има право да ги брани нејзините граници, тоа е апсолутно логична позиција

Слободен печат
Грција има право да ги брани нејзините граници, тоа е апсолутно логична позиција. Тоа е обврска и одговорност на секоја држава, рекол заменик помошникот државен...
Вести Регион Слајдер

Палмер: Сите кои ќе му се приклучат на Додик ризкуваат американски санкции

Слободен печат
Специјалниот претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, рече дека секој што ќе приклучи на блокадата на институциите во БиХ, ризикува санкции од...
Вести Македонија Слајдер

Палмер: САД очекуваат ЕУ следниот месец да ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
САД очекуваат Европската унија следниот месец да ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и сметаат дека европскиот пат на двете земји е...
Вести Македонија

Захариева-Палмер: Потребна е одлука за почнување на преговори за членство во ЕУ на Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Европската унија мора да покаже поголема ангажираност во земјите од Западен Балкан со цел да ја стимулира нивната евроатлантска интеграција, порачаа бугарската вицепремиерка и министерка...
Вести Регион

Палмер: САД сака нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово

Слободен печат
Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска изјавил дека САД, сака да види полна нормализација на односите помеѓу Србија и Косово. Според...
Вести Регион

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Слободен печат
Европската перспектива на Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис...
Вести Регион

Палмер во Белград на средби и со српската опозиција

МИА Агенција
Американскиот заменик помошник државен секретар и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, како што соопшти американската Амбасада во Белград, денес имаше...
Вести Македонија

Палмер: САД ќе направат сѐ што можат за ЕУ да ја промени „историската грешка” пред самитот во Загреб

Слободен печат
ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион со неотворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, порача денеска од Белград...