18.8 C
Скопје

Tag : палмер

Вести Регион Слајдер

Палмер ја објави американската визија за Западен Балкан

Слободен печат
Американскиот претставник на Балканот, Метју Палмер денес изјави дека постојаната американска визија за Западен Балкан е онаа што регионот ја смета за посветена на европската...
Вести Регион Слајдер

Палмер очекува Курти и Вучиќ да соработуваат за изнаоѓање решение за косовско-српските спорови

МИА Агенција
Заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за Западен Балкан и Егејот, Метју Палмер, во пресрет на најавената средба на косовскиот...
Вести Регион

Палмер: Партнерството меѓу САД и Косово е од силна и трајна природа

Слободен печат
Во ексклузивно интервју за РТК, американскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер рече дека е важно да се потенцира и подвлече силната и трајна природа...
Вести Регион

Во Белград утре средба на Вучиќ со Палмер и Лајчак

Милена Ри
Заменик помошник државниот секретар и специјален претставник на САД за Балканот, Метју Палмер по посетата на Приштина денеска пристигнува во Белград и во текот на...
Вести Регион

Османи по средбата со Лајчак и Палмер: Преговорите со Србија да завршат со меѓусебно признавање

Слободен печат
Претседателката на Косово, Вјоса Османи порача дека процесот на дијалог меѓу Косово и Србија треба да заврши со меѓусебно признавање на двете држави и со...
Вести Регион

Лајчак и Палмер заедно кај Вјоса Османи

Слободен печат
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за...
Вести Регион

Палмер, а можеби и Лајчак, идната недела во Приштина

Слободен печат
Заменикот помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави, Метју Палмер идната недела се очекува да допатува во официјална посета на Косово, јави дописникот на МИА од...
Колумни

Кој, ако не повторно Палмер и неговото друштво

Зоран Иванов
Тој македонски ментален обрач, таа стега што нè закотвила на последното европско скалило по сите егзистенцијални параметри, тоа тргни-застани, тие чекори те напред-те назад, тој...
Вести Македонија

Телефонски разговор Мицкоски-Палмер

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари телефонски разговор со заменик помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Метју Палмер, при што се разговарало...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ-Палмер: Стабилноста на Западен Балкан е еден од приоритетите на САД

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска преку видео врска разговараше со специјалниот пратеник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, Метју Палмер, со кого разгледа...