18.8 C
Скопје

Tag : метју палмер

Вести Регион Слајдер

Палмер ја објави американската визија за Западен Балкан

Слободен печат
Американскиот претставник на Балканот, Метју Палмер денес изјави дека постојаната американска визија за Западен Балкан е онаа што регионот ја смета за посветена на европската...
Вести Регион Слајдер

Палмер се пофали: Одлична и продуктивна посета на Србија

Слободен печат
Заменик помошникот на американскиот државен секретар и специјален претставник за Балканот Метју Палмер изјави дека Србија може да смета дека САД и нејзините партнери од...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВИДЕО | Андоновиќ: Меѓусебно признавање на Србија и Косово единствено решение според САД

Слободен печат
Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер по средбата со српскиот државен врв во Белград изјави дека Приштина не е подготвена да преговара...
Вести Свет

Владиката Теодосије го прими Палмер во манастирот Високи Дечани: Го информираше за проблемите во епархијата на Косово

Слободен печат
Денес, владиката рашко-призренски, Теодосије, во манастирот Високи Дечани го прими заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, и го информираше за проблемите на таа епархија...
Вести Регион

Палмер: Изборите во Албанија да бидат според демократски стандарди

Слободен печат
Американскиот заменик помошникот државен секретар Метју Палмер по „виртуелна посета” на Албанија упати порака со која побара изборите на 25 април да бидат според демократските...
Вести Регион Слајдер

Палмер со порака до Дачиќ: Сакаме решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но нема да вршиме притисок

Слободен печат
Соединетите Американски Држави сакаат компромисно решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но Вашингтон нема намера да врши притисок врз двете страни. Тоа го нагласи...
Вести Свет

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат
Целта на администрацијата на САД е да го прекинат дијалогот меѓу Косово и Србија со договор за заемно признавање, изјави Метју Палмер, висок американски дипломат...
Вести Македонија Слајдер

Палмер: Ќе направиме сè што можеме да го подготвиме теренот за придвижување на Северна Македонија кон членството во ЕУ

Слободен печат
Пристапниот процес кон ЕУ треба да зависи од адресирање на неопходните реформи, а билатералните прашања да се решваат на билатерален начин, изјави за Гласот на...
Вести Регион

Палмер: САД се загрижени за сегашните трендови во Србија

МИА Агенција
Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, изјави дека САД се загрижени за тековните трендови во Србија, вклучувајќи...
Вести Регион

Палмер: Турција да ги намали тензиите на грчко-турската граница кај Александополис

Слободен печат
САД активно ги смируваат тензиите помеѓу Грција и Турција, изјави синоќа заменик-помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Метју Палмер. Тој на видео-симпозиумот...