Ова е најдоброто средство против комарци, а ние ви нудиме рецепт како да го направите – Слободен печат
МагазинСемејство

Ова е најдоброто средство против комарци, а ние ви нудиме рецепт како да го направите

Немате потреба од скапи и небезбедни средства за да се ослободите од комарците осите и пчелите кои неуморно ви летаат низ домот и градината.

Во топлите денови мака мачиме за да се ослободиме од комарците, купуваме разни скапи средства но сепак не успеваме во целост да се справиме со комерците. Немате потреба од скапи и небезбедни средства за да се ослободите од комарците осите и пчелите кои неуморно ви летаат низ домот и градината.

Наместо нив, можете да го употребите, многу едноставно и лесно, кафето. Талогот од кафе е ефикасно природно средство кое со својот силен мирис успешно ги брка инсектите.

Како да го подготвите ова природно средство против комарци?

Соберете талог од неколку испиени кафиња и исушете го. Ставете го во обичен сад кој не го користите и запалете го со обично чкорче или запалка.

Горете се додека не почне да излегува чад од него. Токму овој чад ќе ги избрка комарците и другите инсекти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close