1 C
Скопје

Tag : комарци

Вести Скопје Слајдер

Најава од Град Скопје за среда: Петта фаза од авионска дезинсекција против комарци

Слободен печат
Град Скопје во раните утрински часови на 1ѕ6 септември ќе започне со петтата фаза од авионска дезинсекција против комарци на подрачјето на главниот град. Од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали комарците може да го пренесат коронавирусот?

Слободен Печат
Познато е дека комарците пренесуваат многу болести, вклучувајќи го вирусот Зика, вирус на Западен Нил, денга треска и други. Затоа, не е изненадувачки што многумина...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Зош­то не­кои лу­ѓе им се „поприв­леч­ни“ на ко­мар­ците?

Слободен печат
Ако спа­ѓа­те ме­ѓу оние лу­ѓе од кои ко­мар­ци­те не мо­жат да се за­си­тат, то­гаш си­гур­но им за­ви­ду­ва­те на оние мал­ку­ми­на кои ко­мар­ци­те во­оп­што не ги...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Од комарците нема спас: Со мраз и оцет на­ма­ле­те го че­ша­ње­то

Слободен печат
Ре­чи­си и да не­ма чо­век кој е имун на убо­ди­те од ма­ли­те нат­рап­ни­ци што се на­јо­пас­ни на­ве­чер или пак нај­мно­гу ка­са­ат то­гаш ко­га се на­о­ѓа­те...
Вести Скопје

Шилегов: Со вонредното прскање против комарци состојбата е сериозно ублажена

Слободен печат
Со вонредното терестично прскање против комарци што започна вчера во 21 часот мислам дека состојбата е сериозно ублажена и очекувам по завршување на прскањето целосно да...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Шилегов: Експанзијата на комарци се должи на влажниот август

Слободен печат
Од понеделник ќе се врши терестрична дезинсекција на подрачјето на Скопје против возрасни форми на комарци, која ќе заврши најдоцна до петок, 4 септември. Прскањето...
Вести Скопје

Шилегов: Од понеделник повторно прскање против комарци, секоја дезинсекција е под надзор на ЦЈЗ

Слободен печат
Од понеделник ќе се врши терестрична дезинсекција на подрачјето на Градот Скопје против возрасни форми на комарци. Оваа дезинсекција ќе почне на 31 август и...
Вести Скопје

Одложено најавеното прскање против комарци за среда

Слободен печат
Прскањето протов комарци што Град Скопје го најави за утре се одложува за среда поради временски услови. -Вонредната авионска дезинсекција на подрачјето на градот Скопје,...
Вести Скопје

Во вторник и среда вонредно прскање на комарци во Скопје

Слободен печат
Град Скопје во вторник и среда ќе врши вонредно авионска дезинсекција (прскање) на комарци. Ова одлука како што инфомираат градските власти е донесена за поради...
Забава Магазин Магазин слајдер

Како сами да си направите средство против комарци и тоа на природен начин

Слободен печат
Ако летото го минувате во природа, веројатно користите некои од средствата за одбивање на комарци. Сепак, средствата кои се природни и направени дома се секогаш...