Олимписките игри во 2032 година ќе се одржат во Австралија

EPA-EFE/JASON O'BRIEN

Австралискиот град Бризбејн ќе биде домаќин на Олимписките игри во 2032 година, објави Меѓународниот олимписки комитет.
– Ова е многу горд ден за Австралија и сите нејзини жители. Им благодарам на членовите на ИОК на довербата. Игрите ќе бидат во вредни, благодарни и ентузијастички раце. Им гарантирам на сите спортисти од целиот свет дека тоа за нив ќе биде незаборавно искуство – изјави претседателот на Олимпискиот комитет на Австралија, Џон Коутс, кој потоа додаде:

 

Многу од тие спортисти сега се деца кои во наредните две недели ќе бидат пред ТВ екраните и ќе гледаат што ќе се случува во Токио. Климата во Квинсленд, познатите плажи и многу други атракции ќе бидат неодоливи за спортистите, семејствата, пријателите и за сите кои го сакаат спортот.

Главниот град на сојузната држава во Австралија, Квинсленд беше единствен кандидат за организатор и тоа ќе бидат трети Олимписки игри кои ќе се одржат на најмалиот континент. Досега во Австралија се одржаа Игрите во Мелбурн 1956 година и во Сиднеј 2000 година.
„Бризбејн е избран за домаќин на 35. Олимписки игри. Честитаме“, стои на официјалниот Твитер профил на ИОК.
Претходно, ЛОИ ќе се одржат во Париз 2024 година и во Лос Анџелес 2028 година.

Видео на денот