Олимпискиот комитет, АМС и федерациите го потпишаа Меморандумот

Како едно од главните барања од страна на Интернационалниот олимписки момитет, денеска Македонскиот олимписки комитет, Агенцијата на млади и спорт и Националните спортски федерации го потпишаа Меморандумот за разбирање согласно олимписката повелба.

Ова доаѓа после предупредувањата кои доаѓаа на равизијата на спортското законодавство, односно овој Меморандум претставува договор за автономија и независност на Националниот олимспики комитет како на националните федерации.

ИОК од претходно побара до мај 2020 година Законот за спорт да биде во нова усогласена верзија.

Потсетување дека во изминатиот период Македонскиот олимписки комитет го промени името и статутот, и на тој начин со измените мнозинството во собранието го преземаат националните федерации од олимписките спортови.

Прочитајте и...  Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат