Tag : Македонски олимписки комитет

Останатo Спорт

МОК: Здравјето во прв план, ја поддржуваме одлуката за одложување на Игрите!

Слободен печат
Многу спортски натпреварувања се одложени, прекинати поради епидемијата на коронавирусот, а до последен момент не се знаеше што ќе биде со Летните олимписки игри во...
Останатo Спорт

Олимпискиот комитет, АМС и федерациите го потпишаа Меморандумот

Слободен печат
Како едно од главните барања од страна на Интернационалниот олимписки момитет, денеска Македонскиот олимписки комитет, Агенцијата на млади и спорт и Националните спортски федерации го...
Останатo Спорт

Македонскиот олимписки комитет го смени името и статутот

Слободен печат
Од денеска со одлука на Собранието на спортската организација, сменето е името на Македонскиот олимписки комитет, и сега се вика Олимписки комитет на Северна Македонија...
Останатo Спорт

ИОК: Законот за спорт да се усвои најдоцна до мај 2020!

Слободен печат
Македонскиот олимписки комитет информира дека на ден 13 ноември 2019 година во Лозана, во седиштето на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) се одржа средба на која...
Останатo Спорт

ИОК ја предупредува Македонија: Променете го законот или следува суспензија!

МИА Агенција
Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) се закани дека ќе го суспендира Олимпискиот комитет на Македонија (МОК), доколку не го промени својот закон за спорт во рок...
Останатo Спорт

Го запираат развојот на спортот, наидовме на игнорантски однос

Слободен печат
Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет, за активностите и случувањата, до спортската и пошироката спортска јавност го дава следното соопштение: –...
Останатo Спорт

Фрчеа искри помеѓу ОКСМ и АМС: Жешка дебата за Меморандумот и Законот за спорт

Благоја Георгиевски
Жешка дебата помеѓу раководството на Олимпискиот комитет на Северна Македонија (ОКСМ) и Агенцијата за млади и спорт (АМС) предизвика Меморандумот за автономија на олимиското и...
Останатo Спорт

ИОК и се заканува на Македонија, мора да се корегираат законите

Слободен печат
Претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски на барање на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) побарал итна средба со премиерот Зоран Заев за расчистување...
Останатo Спорт

Нуров во МОК, бронзата од СП е најава за успех и на Олимписките игри

Слободен печат
Денес, во просториите на МОК, претседателот д-р Васил Тупурковски му го честиташе бронзениот медал на Магомедгаџи Нуров и на неговиот личен тренер Могамед Ибрагимов, освоен...
Кошарка Спорт

Лечиќ ги носи легендите од поранешна СФРЈ во Скопје

Слободен печат
Македонскиот олимписки комитет, МКФ, Агенцијата за млади и спорт, КК Работнички и КК МЗТ Скопје Аеродром, на 9 мај ќе организираат Академија по повод 80....