Tag : иок

Останатo Спорт

Бах: Не сакаме Игрите во Токио да се одржат без публика!

Слободен печат
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах се согласува дека 2021 година е „последната шанса” да се одржат одложените Летни Олимписки игри во Токио, потенцирајќи...
Останатo Спорт

ИОК подготви речиси милијарда долари за помош поради одложувањето на Олимписките игри

Слободен печат
Олимписките игри кои требаше да се одржат ова лето во Токи се одложени за наредното поради пандемијата на коронавирусот. ИОК одлучи да им помогне на...
Останатo Спорт

Бах: Да му се помогне на спортот да ја надмине оваа криза

Слободен печат
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах изјави дека помалку меѓународни натпревари би можеле да се организираат во иднина заради пандемијата од КОВИД-19. Во...
Останатo Спорт

ИОК: Нема повеќе одложување на Летните олимписки игри

Слободен печат
Како што е веќе познато, поради пандемијата на коронавирусот следните Летни олимписки игри во Токио ќе се одржат во периодот од 23 јули до 8...
Останатo Спорт

Сите учесници на Олимпијадата ќе бидат познати во 2021 година

Слободен печат
Објавен е ажурираниот рок за квалификацискиот период за учество на Олимпијадата во Токио која поради пандемијата на коронавирусот ќе се одржи наредната година. Сите учесници...
Останатo Спорт

МОК: Здравјето во прв план, ја поддржуваме одлуката за одложување на Игрите!

Слободен печат
Многу спортски натпреварувања се одложени, прекинати поради епидемијата на коронавирусот, а до последен момент не се знаеше што ќе биде со Летните олимписки игри во...
Останатo Спорт

Олимписките игри не мора да се одржат во летните месеци

Слободен печат
Претседателот на ИОК, Томас Бах, наведе дека не е задолжително одложените Игри во Токио да се одржат на идното лето. – Имаме илјада прашања пред...
Останатo Спорт

Олимписките игри се одложија, а никој не зборува за трошоците

Слободен печат
Претседателот на ИОК, Томас Бах, и премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, се договорија да се одложат Олимписките игри во Токио поради пандемијата на коронавирусот. Засега...
Останатo Спорт

Реакции по одложувањето на Олимписките игри во Токио

Слободен печат
По неколкунеделни шпекулации и критики поради тврдоглавоста, јапонскиот премиер Шинзо Абе и претседателот на ИОК, Томас Бах, денеска се договорија Олимписките игри да се одложат...
Останатo Спорт

ОФИЦИЈАЛНО: Одложени се Летните олимписки игри во Токио!

Слободен печат
Олимписките игри во Токио (32 по ред) дефинитивно се одложени, откако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) го прифати предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе да се...