Одбојкарите ја решија и Словенија, надежта за осминафинале останува

Македонската одбојкарска репрезентација од натпревар во натпревар игра се подобро и по вчерашната историска победа над Белорусија, денеска е забележан нов триумф на Европското првенство. Пред налетот на одбојкарите падна домаќинот на група Ц, Словенија која е совладана со 3:1 во сетови и тоа со 26:24, 30:28, 19:25, 26:24. Втората победа по ред ги врати надежите за пласман во осминафиналето, но потребно е Турција да загуби о Белорусија во последниот натпревар во групата.

Натпреварот започна фантастично за избраниците на селекторот Матијашевиќ, со убедливо водство од 6:1, а одбојкарите беа фантастични до самиот финиш. При водство од 23:18 се случи неверојатен пад во играта кој го искристија Словенците да направат серија од 5:0 и да ја вратат максималната неизвесност. Кога беше најпотребно, капитенот Никола Ѓоргиев беше на висина на задачата и донесе водство од 1:0 во сетови.

Прочитајте и...  Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Вториот сет беше копија на првиот, само со изменети улоги, Словенците го контролираат резултатот и во финишот влегоа со предност од 21:17. И тогаш како да се разбудија одбојкарите, направија серија од 7:1 за водство од 24:22 и две сет топки кои не ги искористија во тие моменти, но сетот го решија во своја корист со 30:28 благодарение на поенот на Љафтов.

Во третиот сет дојде до опуштање на „спартанците“ и ѝ дозволија на Словенија резултатски да се врати во игра откако го доби сетот со 19:25.

Четвртиот сет повторно донесе голема борба и резултатска неизвесност. Словенците повторно имаа предност до самиот финиш кога беа на поен од изранување во сетови бидејќи имаа водство од 24:21. Но, трилер завршниците на сетовите станаа заштитен знак за македонските одбојкари на ова ЕП и со серија од 5:0 го освоија сетот за конечен триумф од 3:1 во сетови.

Прочитајте и...  Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

 

 

Прочитај повеќе

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат

Српски одбојкарски репрезентативец позитивен на корона

Слободен печат

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка

Слободен печат

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат