Објавен трејлерот за скапата серија по која полудеа фановите на Игра на тронови (ВИДЕО) - Слободен печат

Објавен трејлерот за скапата серија по која полудеа фановите на Игра на тронови (ВИДЕО)

По завршувањето на Игра на тронови многу љубители на епската фантастика останаа со празни раце, но HBO ја најави серијата која многумина ја сметаат за наследник на популарната „GOT – Game of Thrones“.

Станува збор за серијата под назив „His Dark Materials“ која настанала според шаблонот на истоимената трилогија на британскиот автор Филип Пулман.

Серијата е сместена во свет по многу нешта сличен на нашиот, но во кој постојат многу работи кои ние би ги сметале за магија. Ќе ја следите приказнта за девојчето Лира кое е сирак и е сместена во Оксфорд, а нејзиниот живот се менува преку ноќ кога за неа интерес ќе почнат да покажуваат мистериозни посетители.

Еден од нив е нејзиниот чичко Асриел, угледен научник со прилично мрачни интереси, а другата таинствена личност е госпоѓата Коултер, дама од високото друштво со моќни врски во црквените кругови.

Отприлика во исто време во Оксхфорд започнуваат да исчезнуваат деца, а кога ќе исчезне нејзиниот најдобар пријател Роџер, одважната Лира се одлучува да појде во потрага по него.

Откако заминува од Оксфорд, Лира патува на далечниот север каде ја чекаат авантури со поларните мечки војници, вештерките и магичниот праф од вселената, од кој, како што изгледа, се плашат и нејзините моќни заштитници.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen + 2 =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат