Настинати сте? Еве ги најважните митови за лекувањата на „своја рака“

За да не бидете во заблуда и сами, на „своја рака“ да се лекувате погрешно, еве ги најважните 7 митови за грипот и настинките.

Килограм цитрусно овошје нема да ви помогне

Односно, витаминот Ц. Иако, многумина тврдат, дека витамин Ц-то ќе ве крене од кревет, фактите зборуваат дека килограмите цитрусно овошје нема да ја спречат настинката. Цитрусното овошје е одлично за превенција од грип и настинки, ама кога веќе тие се тука, –  витаминот Ц може само, до некаде, да го скрати времетраењето на настинката, но, за жал, не може да ги ублажи симптомите.

Топла просторија

Престојувањето во топла, затворена просторија, ни дава поголема веројатност да настинеме отколку престојувајќи надвор на чист воздух, иако постои верување дека ако сме надвор на студено, ќе настинеме. Фактите покажуваат дека најчести извори на вируси се токму затворените простории.

Прочитајте и...  Сандра Африка со новата фотосесија ги израдува фановите на Инстаграм (ФОТО)

Пилешка супа

Кога човек е настинат, „душата“ му бара врела супа. Ама, дали пилешката супа ги олеснува симптомите на грип и настинки? Освен што има „плацебо ефект“ (затоа што сме убедени дека нè лекува), пилешката супа навистина ги прочистува дишните патишта.

Антибиотици

Многу распространето е мислењето дека антибиотиците лекуваат настинка, но сепак, станува збор за мит. Антибиотиците се наменети за лекување на бактериски заболувања, а грипот и настинките, за жал, не влегуваат во таа група.

Влажна коса 

Грипот не се добива од влажна коса. Секако, ова не е препорака среде есенва да излегувате со влажна коса, надвор. Новите истражувања потврдиле дека неисушената коса и ладното време немаат никаква врска со грипот. А, имаат врска (само) со настинката. Како што е познато, грипот е предизвикан од вирус.

Прочитајте и...  „Ник би сакал ова да биде славење“: Вдовицата на актерот Кордеро кој почина од коронавирусот со емотивна порака

Бакнување

Поголем дел од инфекциите влегуваат во организмот преку носот и очите, а не преку устата. Всушност, едно истражување покажува дека само 8 отсто од луѓето се разболеле зашто се бакнувале со личноста која била „грипозна“. Многу посигурно е да се бакнете со некој кој е разболен, отколку да се ракувате со него, тврдат микробиолозите. Затоа е многу важно во борбата против грипот да ги миете често рацете.

Вежбање

И да и не. Физичката активност е добра за имунитетот. Ако редовно вежбате нема потреба да престанете да вежбате за време на настинката, освен ако имате висока температура и се чувствувате малаксано.

Прочитај повеќе

Како да одберете совршени праски?

Слободен печат

Емилија Димитриевска, поранешна боксерка и манекенка: Манекенството е професија полна со предрасуди

Ј.К.Д

Модното парче кое никогаш не заминува од мода: Најдобрите модели на малиот црн фустан! (ФОТО)

Слободен Печат

Бруклин Бекам ја запросил Никол со дијамантски прстен вреден вртоглави 200.000 долари (ФОТО)

Слободен печат

Поради неа денот трае подолго: Градбата која го успори движењето на Земјата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Добро ни дојде ќерко Вероника: Маријан Стојановски стана татко! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од новите случаи на заболени со ковид-19

Слободен печат

Внукот на легендарниот Елвис Присли изврши самоубиство на 27-годишна возраст!

Слободен Печат

Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката со ракот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 13 јуни: Бидете она што сте и сѐ ќе биде добро

Слободен печат

Виц на денот: Двајца Македонци во Австралија

Слободен печат

Сандра Африка со новата фотосесија ги израдува фановите на Инстаграм (ФОТО)

Слободен печат