МАЛЕСКИ ЗА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: Сега нема потреба од вжештување на атмосферата во Македонија по повод бугарските услови

Професорот Денко Малески смета дека во овој момент за нас е најважно што Владата и Собранието на Бугарија дадоа поддршка за почеток на преговорите за членство во ЕУ. „Црвените линии“ на Бугарија, според него, се забелешки кои ќе треба сериозно да се разгледаат.

Имено, бугарската влада вчера усогласи декларација во која се наведуваат серија услови и закани за блокада на Скопје на патот кон ЕУ. Не смее да се споменуваат македонскиот јазик и „бугарскиот фашистички окупатор“

– Во овој момент најбитно е што Владата и Собранието на Бугарија дадоа поддршка за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Забелешките кои се дадени во документите се нешто за што ние тука ќе мора сериозно да размислиме затоа што за нивното исполнување, Бугарија ќе инсистира во процесот на преговори. Македонија има своја приказна и Бугарија има своја приказна, но поентата ќе биде да се најде заедничката, европска вистина. Тоа ќе биде првенствено задача за политичкиот врв, а потоа и за академската заедница. Во прашање се преговори од неколку години, тоа е време во кое двете земји може да се усогласат. Треба отворено да се преиспитаат сите прашања, со желба да се постигне успех на крајот од процесот. Мое мислење е дека сега нема потреба од вжештување на атмосферата во Македонија по повод бугарските услови, и покрај тоа што меѓу нив има и такви што ниту најлибералните не би можеле да ги прифатат. На пример, не држи нивниот заклучок дека македонскиот јазик е само дијалект на бугарскиот, затоа што дури и дијалектите можат да станат самостојни и да добијат статус на официјални јазици.

Прочитајте и...  Полска истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

Потребно е да се подготвуваме за она што не очекува. Треба да имаме предвид и дека на нашите балкански простори на разговорите за историјата треба да им се пристапува со посебно внимание кога се разговара со другата страна и со обид да се разберат и емоцијата и ставовите на другата страна – вели професорот Малески во изјава за „Слободен печат“.

Прочитај повеќе

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат