Кошаркарски трилер на Мундобаскет, Шпанија прв финалист

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во кошарка кое се игра во Кина. „Црвената фурија“ успеа да се врати од двоцифрена негатива и по две продолженија ја победи Австралија со 95:88.


Австралиските кошаркари во поголем дел од натпреварот беа во водство, имаа двоцифена предност (+11), додека Шпанија првото водство по првата четвртина го имаше на 8.7 секунди до крајот со поените на Марк Гасол за водство од 71:70. Во наредниот напад, Пети Милс по прекршокот над него, погоди само едно слободно фрлање со кое го однесе натпреварот во продолжението.

Во првото продолжението, Австралија успеа да надополни негатива од пет поени и на крајот имаше и шут за победа, но Делаведова не беше прецизен.

Прочитајте и...  „Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Во второто продолжение одлучи денот повеќе за одмор за Шпанија, нивното искуство и неспорниот квалитет со кој брзо направија предност од осум поени и до крајот на продолжението умешно ја одржуваа предноста.

Нарк Гасол го одигра најдобриот натпревар на Мундобаскетот со 33 постигнати поени у шест скокови, Рики Рубио даде 19 поени, а Серхио Љуљ во победата учествуваше со 17 поени.
Најефикасен кај Австралија беше Пети Милс со 32 поени, а Ник Кеј оствари дабл-дабл од 18 поени и 11 скокови.

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ продолжува да се расфрла со пари во време на криза, нова желба Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Коронавирусот зеде уште една фудбалска жртва, претходно му починаа и татко му и вујко му

Слободен печат

Навивачите на Црвена звезда со неверојатно пиротехничко шоу ја прославија титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнаа кавгите во Интер, Конте бара едно, Марота нејќе да чуе и нуди друго

Слободен печат

Бунт против Погба, соблекувалната на Реал не го сака во тимот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Слободен печат

Федерер повеќе заработува од Роналдо и Меси

Слободен печат

Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

Слободен печат

НБА лигата продолжува на 31 јули и тоа со плеј-оф

Слободен печат

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат