-2 C
Скопје

Tag : светско првенство во кошарка

Кошарка Спорт

Американците сфатија дека се избламираа на Мундобаскетот

Слободен печат
Мундобаскетот заврши со триумф на селекцијата на Шпанија, но главна приказна од ова натпреварување е катастрофалниот пласман на САД. Кошаркарите на САД кои настапија без...
Кошарка Спорт

Наместо со медал, Србите завршија како петти на Мундобаскетот во Кина

Слободен печат
Иако на Светското првенство во Кина, кошаркарите на Србија допатуваа со највисоки амбиции кои досегнуваа до светското злато, на крајот мора да се задоволат со...
Кошарка Спорт

Кошаркарски трилер на Мундобаскет, Шпанија прв финалист

Зоран Спасоски
Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во кошарка кое се игра во Кина. „Црвената фурија“ успеа да се врати од двоцифрена негатива...
Кошарка Спорт

Американските репрезентативци не трпат навреди

Слободен печат
Репрезентацијата на САД не успеа да ја одбрани титулата на Мундобаскетот во Кина, губејќи уште во четвртфиналето и тоа од селекцијата на Франција. Потоа следеше...
Кошарка Спорт

Србија во несуденото финале подобра од САД

Слободен печат
Иако пред стартот на Светското првенство во Кина, сите стручњаци ги видоа во финалето и како главни фаворити за титулата, селекциите на Србија и на...
Кошарка Спорт

Нов шок на Мундобаскетот, Франција ги исфрли Американците

Слободен печат
Французите во полуфиналето ќе се сретнат со Аргентина која вчера го елиминира вториот голем фаворит за трофејот, Србија. Иако беше предвидено да играат во полуфиналето,...
Кошарка Спорт

Аргентинците и го срушија сонот за светска титула на Србија

Слободен печат
Репрезентацијата на Аргентина е првиот полуфиналист на Светското првенство во кошарка кое се одржува во Кина. „Гаучосите“ со 97:87 ја совладаа фаворизираната Србија, која според...
Кошарка Спорт

Србија се вади за киксот, Аргентинците бараат одмазда

Слободен печат
Високиот пораз од Шпанија ја прати репрезентацијата на Србија по потешкиот пат до посакуваното финале и борба за титулата. Првата голема препрека за Србија е...
Кошарка Спорт

Литванците со победа се простија од Мундобаскетот

Слободен печат
Литванија која имаше далеку поголеми амбиции, денеска ги заврши настапите на Мундобаскетот во Кина со победа над Доминиканска Република од 74:55. Амбициите на Литванија за...
Кошарка Спорт

„Гаучосите“ ја демолираа Полска

Слободен печат
Репрезентацијата на Аргентина продолжува со одличните игри на Мундобаскетот и во петтиот натпревар дојдоа до петтата победа, и тоа најзначајна со која си го обезбедија...