Американците сфатија дека се избламираа на Мундобаскетот

Мундобаскетот заврши со триумф на селекцијата на Шпанија, но главна приказна од ова натпреварување е катастрофалниот пласман на САД. Кошаркарите на САД кои настапија без своите најдобри играчи, на крајот го освоија седмото место, што е најлош пласман во историјата на СП. Поради тоа, уште сега планираат на идното големо натпреварување, Олимписките игри во Токио 2020 година, да го пратат најсилниот тим за да го задржат олимпиското злато.

– Навистина се избламиравме на ова СП. Кристално јасно е дека овој тим не беше доволно добар да се спротивстави на најдобрите репрезентации, но зачудувачки е што сите кошаркари имаат важни улоги во своите НБА екипи – констатираат поголем дел од американските медиуми.

Прочитајте и...  Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Колку беше лош настапот на СП во Кина, доволно гови и податокот дека во најдобрата петорка на Мундобаскетот не се најде ниту еден Американец.
„Немаме никого помеѓу најдобрите. Нашиот најдобар кошаркар, Кемба Вокер, беше дури 28. стрелец на ова СП“, пишува во својот коментар телевицијата Ен-Би-Си.

Прочитај повеќе

Секој кој вели дека Роналдо е подобар од Меси, не знае ништо околу фудбалот!

Слободен печат

КАКО УСПЕА ЧОВЕКУ: Неверојатен автогол на голманот на Гренобл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Луис Суарез ги израдува навивачите на Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалерот на Тотенхем го посети Сеул, Сон мора во карантин

Слободен печат

Ѓоковиќ против Циципас за титулата во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дибиров за судбината на Вардар: Не можам да сфатам како го оставаат да исчезне!

Слободен печат

Месина: Доколку не тргне добро, ќе кашламе да го исплашиме Жалгирис!

Слободен печат

Мечот Вардар-Монпелје ќе се игра со ПРИСУСТВО на публика, но има препорака!

Слободен печат

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат